Porwanie ze szczególnym udręczeniem i rozbój

W dniu 21 września 2017r., godz. 9.00, s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę dwóch mężczyzn skazanych nieprawomocnie przez Sąd Okręgowy w Olsztynie za porwanie i rozbój (sygn. akt II AKa 132/17).

Z ustaleń Sądu I instancji wynika, że pokrzywdzony po opuszczeniu w maju 2016r. zakładu karnego był bezdomny, pomieszkiwał w warszawskich noclegowniach. Na prośbę poznanego przypadkowo jednego z oskarżonych założył na swoje nazwisko firmę budowlaną, po czym obaj zaczęli jeździć po salonach firm telekomunikacyjnych, w których pokrzywdzony, posługując się wyrobionymi na swoje nazwisko dokumentami, dokonywał zakupu telefonów komórkowych, które były mu odbierane przez oskarżonego. Za powyższe otrzymał od niego łącznie 800 zł. Kiedy pokrzywdzony wyjechał do Olsztyna dwaj oskarżeni zaczęli go szukać, aby nakłonić go do kontynuowania w Warszawie przestępczego procederu. W dniu zdarzenia oskarżeni wraz z trzecim sprawcą przyjechali samochodem osobowym do Olsztyna i spotkali się z pokrzywdzonym. Siłą wciągnęli go do auta, bijąc go i kopiąc po całym ciele. W trakcie podróży do Warszawy kontynuowali stosowanie wobec niego przemocy, uderzając porwanego pięścią oraz pałką w głowę i brzuch. W czasie jazdy zabrali  mu m.in. portfel z pieniędzmi i telefon komórkowy. Ustalili też, że zawiozą pokrzywdzonego w okolice Warszawy i tam pozostawią w jakimś lesie. Zjechali w kompleks lasów Kampinowskich. W odległości kilku kilometrów od najbliższych zabudowań i przystanku komunikacji publicznej zatrzymali pojazd, ponownie kopali go nogami i uderzali pięściami, aż przewrócił się on na ziemię. Wtedy sprawcy odjechali. Po około godzinie leżącego w pobliżu drogi pokrzywdzonego znalazł przypadkowy kierowca, który zawiadomił Policję. Obrażenia spowodowane u pokrzywdzonego skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała i rozstroju zdrowia na okres ponad 7 dni.

Za czyn ten oskarżonym wymierzono nieprawomocnie kary 4 lat i 6 miesięcy oraz
3 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny.

 

Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje co do winy i kary wniesione przez obrońców obu oskarżonych.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....