Wyrok w sprawie usiłowania zabójstwa w Orzyszu utrzymany w mocy

            W dniu 18 stycznia 2018r., godz. 10.30, s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku, utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji dla sprawcy usiłowania zabójstwa w Orzyszu (sygn. akt II AKa 203/17).

 

            W ocenie sądu odwoławczego Sąd Okręgowy prawidłowo ocenił materiał dowodowy, jego ustalenia faktyczne oraz ocena prawna zasługują na podzielenie. W żadnym wypadku nie można przyjąć, jak próbował tego dowieść obrońca, że oskarżony działał w warunkach obrony koniecznej. Ze zgromadzonych dowodów, w tym także częściowo wyjaśnień samego oskarżonego wynika niezbicie, że to on zainicjował zajście, to on był stroną atakująca i to on użył noża. Pokrzywdzony jedynie bronił się przed jego atakiem. Argumenty apelacji są w tym zakresie całkowicie chybione.

            Sąd Apelacyjny nie znalazł też żadnych podstaw do zmian w zakresie orzeczenia o karze. Czyn przypisany oskarżonemu zagrożony jest karą od 8 lat do nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy, uwzględniając okoliczności łagodzące, wymierzył oskarżonemu karę w dolnych granicach ustawowego zagrożenia. Sankcja ta w żadnej mierze nie może być oceniona jako zbyt surowa, a przeciwnie jest sprawiedliwa i adekwatna do wagi popełnionego przestępstwa.

Także wysokość nawiązki została orzeczona prawidłowo. Fakt, że oskarżony kilka najbliższych lat spędzi w izolacji nie stanowi przeszkody do wymierzenia tego środka.

 

Wyrok jest prawomocny.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....