Sprawa dotycząca oskarżenia o działalność na rzecz Państwa Islamskiego

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęła sprawa czwórki mężczyzn narodowości czeczeńskiej, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz gromadzenie w jej ramach funduszy na finansowanie działalności terrorystycznej w związku z działaniami tzw. Państwa Islamskiego.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, uznał częściowo winę trzech oskarżonych, którym wymierzył kary łączne 2 lat i 1 miesiąca pozbawienia wolności. Czwarty z mężczyzn został uniewinniony od popełnienia zarzucanych mu czynów.

Środki odwoławcze od tego wyroku wnieśli prokurator oraz trzej obrońcy.

Prokurator wywiódł apelację na niekorzyść wszystkich czterech oskarżonych, domagając się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Białymstoku. Jego zdaniem Sąd I instancji błędnie i wbrew dowodom obciążającym uniewinnił jednego z mężczyzn, a co do pozostałych znacznie ograniczył ich odpowiedzialność karną w stosunku do czynów zarzucanych aktem oskarżenia. Prokurator zarzucił również rażącą niewspółmierność (łagodność) orzeczonych kar.

Obrońcy wnieśli o zmianę wyroku poprzez uniewinnienie oskarżonych, ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu.

 

Sprawie nadano sygnaturę II AKa 26/18, obecnie oczekuje ona na wyznaczenie terminu.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....