Zmiana kwalifikacji prawnej i łagodniejsza kara dla sprawcy zabójstwa kobiety w Giżycku

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu sprawy śmierci prostytutki w Giżycku, nie uwzględnił apelacji obrońcy, ale zmienił wyrok na korzyść oskarżonego z innych przyczyn, uznając że oskarżony nie dopuścił się zabójstwa w związku z rozbojem, kwalifikowanego z art. 148 § 2 pkt 2 k.k., ale „zwykłego” zabójstwa z art. 148 § 1 k.k. oraz kradzieży należących do ofiary przedmiotów.

Sędzia sprawozdawca wyjaśnił, że nie budzi wątpliwości, iż bezpośrednim zamiarem oskarżonego było pozbawienie życia pokrzywdzonej. Jednocześnie w świetle ustalonych okoliczności nie sposób stwierdzić, aby motywem działania oskarżonego był rabunek. Odwiedził on kobietę w celu skorzystania ze świadczonych przez nią usług seksualnych, a do zabójstwa doszło na skutek zaistniałego pomiędzy nimi nieporozumienia. Już po dokonaniu tego czynu oskarżony, niejako wykorzystując nadarzającą się okazję, ukradł z mieszkania ofiary wartościowe przedmioty i pieniądze.

Za pierwsze z tak przypisanych przestępstw sąd odwoławczy wymierzył oskarżonemu karę 15 lat pozbawienia wolności, wskazując jako okoliczności obciążające znaczną społeczną szkodliwość tego czynu, brutalność sprawcy, działanie pod wpływem alkoholu, bez uzasadnionego powodu, wobec osoby znacznie słabszej. Jako okoliczności łagodzące uwzględniono częściowe przyznanie się oskarżonego do winy oraz stwierdzone przez biegłych mankamenty stanu jego zdrowia psychicznego. Za przestępstwo kradzieży wymierzono karę 2 lat pozbawienia wolności.

Zważywszy, że wyrokiem Sądu Okręgowego w niezmienionej części oskarżony skazany też został na karę 2 lat pozbawienia wolności za czyn art. 310 § 1 i 3 k.k., Sąd Apelacyjny za wszystkie przypisanemu mu przestępstwa wymierzył karę łączną 18 lat pozbawienia wolności.  

Wyrok jest prawomocny.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....