Nieoczekiwany finał wakacji z rodziną

W dniu 31 października 2018r., godz. 11.00, s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę o usiłowanie zabójstwa (sygn. akt II AKa 171/18).

            Z ustaleń Sądu Okręgowego w Olsztynie wynika, że oskarżony, 70-letni obywatel Niemiec, latem 2017r. wraz z żoną i córką przebywał z wizytą u teściów. W dniu zdarzenia między małżonkami doszło do kłótni o pieniądze. W jej trakcie nietrzeźwy oskarżony wziął latarkę, w której miał schowaną rurę metalową z komorą nabojową, w której znajdował się nabój z mechanizmem spustowym, z którego to urządzenia można było oddać strzał.  Mężczyzna wymierzył ją w klatkę piersiową żony i zagroził jej pozbawieniem życia. Mówił do niej, że jeśli nie odda mu pieniędzy oraz kluczyków i dokumentów do samochodu to „jej mózg rozpłynie się na ścianie”. Przestraszona kobieta zaczęła powoli przesuwać się w stronę otwartego okna, aby przez nie uciec. Oskarżony cały czas celował do niej w okolice klatki piersiowej, a w pewnej chwili chcąc oddać do niej strzał nacisnął na spust, jednak potknął się nieznacznie i strzał okazał się niecelny. Oskarżony trafił w parapet i futrynę okna, strzał padł w odległości kilku centymetrów od pokrzywdzonej. Kobieta wyskoczyła przez okno, pobiegła do sadu, który znajdował się za domem, a po chwili ukryła w pobliskim rowie melioracyjnym, gdzie spędziła około 30 minut. W tym czasie widziała, że mąż cały czas jej szukał i słyszała, jak nadal jej wygrażał. Kiedy do domu wrócili inni członkowie rodziny, pokrzywdzona wyszła z ukrycia. Oskarżony ponownie zażądał od niej pieniędzy i kluczyków do auta, a kiedy je dostał, odjechał z posesji. Brat pokrzywdzonej telefonicznie zawiadomił Policję, że oskarżony porusza się pojazdem będąc pod wpływem alkoholu, mężczyzna został zatrzymany. Prokurator oskarżył go o usiłowanie zabójstwa żony, posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia oraz prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

            Uznając winę oskarżonego Sąd Okręgowy wymierzył mu kary jednostkowe 5 lat, 1 roku oraz 8 miesięcy pozbawienia wolności, a w konsekwencji karę łączną 5 lat pozbawienia wolności. Kara za usiłowanie zabójstwa żony została wymierzona z nadzwyczajnym złagodzeniem.

 

            Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje wniesione przez prokuratora, który kwestionuje zastosowanie instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary oraz obrońcę oskarżonego, domagającego się uniewinnienia go od zarzutu usiłowania zabójstwa żony oraz złagodzenia kar za pozostałe czyny.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....