Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku na budowie galerii w Suwałkach

Sprawa wypadku przy budowie Galerii Plaza w Suwałkach po raz kolejny nie znalazła ostatecznego finału. Sąd Apelacyjny zmienił częściowo wyrok białostockiego Sądu Okręgowego, uchylając rozstrzygniecie w części uniewinniającej dwoje oskarżonych i przekazując sprawę w tym zakresie do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

 Z ustnych motywów wyroku podanych przez sędziego sprawozdawcę wynika, że Sąd Okręgowy nie wykonał prawidłowo wytycznych sądu odwoławczego zawartych w poprzednim wyroku uchylającym sprawę do ponownego rozpoznania i nie ustalił wszystkich istotnych z punktu widzenia odpowiedzialności karnej obojga oskarżonych kwestii związanych z tym, czy kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego należycie wykonali swoje obowiązki oraz czy ich ewentualne zaniedbania pozostawały w związku przyczynowym z zaistniałym zdarzeniem. Sprawą tych oskarżonych Sąd Okręgowy będzie więc musiał zająć się po raz kolejny.

            Co do trójki mężczyzn uznanych za winnych, apelacja ich obrońcy nie została uwzględniona i wyrok zasadniczo został utrzymany w mocy. Sąd Apelacyjny skorygował jedynie przyjętą kwalifikacje prawną tak, aby oddawała ona pełna zawartość kryminalną przypisanego im przestępstwa. Natomiast wymiar orzeczonych kar pozostał taki sam, podobnie jak rozstrzygnięcie o warunkowym zawieszeniu ich wykonania. Dodatkowo sąd odwoławczy wydłużył jedynie okresy obowiązywania orzeczonych przez Sad Okręgowy tytułem środka karnego zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w postaci specjalistycznych prac budowlanych polegających na wznoszeniu rusztowań oraz zakazu wykonywania zawodu brygadzisty w specjalistycznych przedsiębiorstwach budowlanych zajmujących się wznoszeniem rusztowań uznając, że uzasadnia to skala zaniedbań i ich tragiczne skutki.

 

Wyrok jest prawomocny.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....