Przestępstwa metodą „na policjanta”

W dniu 14 lutego 2019r., godz. 9.00 s. IV Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą dotyczącą przestępstw przeciwko mieniu, które na początku 2014r. popełnione zostały w Ostrowi Mazowieckiej oraz bliższej i dalszej okolicy przez specyficzną grupę przestępczą. W strukturze tej grupy znaleźli się: policjant rozpracowujący m.in. osoby osiągające dochody z nielegalnych źródeł, jego długoletni tajny współpracownik, syn konkubiny współpracownika oraz znani mu kryminaliści, a celem tej grupy od początku było popełnianie przestępstw metodą „na policjanta” (sygn. akt II AKa 195/18).

Z ustaleń Sąd I instancji wynika, że oskarżony Artur S. był od 1991 r. policjantem zatrudnionym ostatnio w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, w której zajmował się w pionie kryminalnym przestępczością gospodarczą, przestępstwami związanymi z handlem nielegalnymi papierosami i alkoholem. Z tytułu wykonywanej pracy miał dużą operacyjną wiedzę o osobach, które mogły posiadać gotówkę pochodzącą z nielegalnych źródeł.  Jego tajnym współpracownikiem był od około 20 lat oskarżony Jan S. Mężczyźni często kontaktowali się ze sobą osobiście i telefonicznie, utrzymywali stosunki koleżeńskie.

Na początku 2014 r. Artur S. zaproponował Janowi S. przestępczy proceder polegający na podawaniu się za policjantów i robieniu przeszukań u osób posiadających gotówkę pochodzącą z nielegalnych źródeł oraz okradaniu ich z odnalezionych pieniędzy. Założeniem było, że takie osoby, by same nie być pociągnięte do odpowiedzialności, nie zgłoszą tego faktu Policji, nawet gdy zorientują się, że padli ofiarami „fałszywych” policjantów. Oskarżony Artur S. polecił Janowi S. znalezienie odpowiednich „chłopaków” do tej roboty. W ten sposób zawiązał się trzon grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie oszustw metodą „na policjanta.” Grupa działała w okresie od lutego 2014r. do kwietnia 2014r. Oskarżony Artur S. dysponował kopią postanowienia o przeszukaniu z Prokuratury Rejonowej w Łomży oraz xero pieczęci tej jednostki i przygotowywał komputerowo niezbędne dokumenty. Przeszukań na podstawie podrobionych dokumentów dokonywało zawsze trzech mężczyzn. Pieniądze pochodzące z dokonywanych oszustw były dzielone na pięć równych części. Trzy zatrzymywali bezpośredni sprawcy, a  po jednej otrzymywali Artur S. i Jan S.

W niniejszym postępowaniu oskarżonych jest 5 osób, którym prokurator postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz szeregu oszustw, rozboju oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce, uznając winę oskarżonych, wymierzył im kary od 3 lat do 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

 

Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje wniesione przez prokuratora i obrońców oskarżonych.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....