Nowy termin rozprawy w sprawie zabójstwa w Czeremsze

          Na dzień 2 lipca 2019r., godz. 9.00, s. IV wyznaczony został nowy termin rozprawy  dotyczącej zabójstwa w Czeremsze (sygn. akt II AKa 47/19).

          Do zdarzenia miało dojść w nocy z 13 na 14 czerwca 2017 r. w miejscowości Czeremcha podczas wspólnego spożywania alkoholu. Z ustaleń Sądu Okręgowego w Białymstoku wynika, że oprócz obu mężczyzn w trakcie zajścia obecna była również konkubina oskarżonego. Kiedy oskarżony, z powodu zazdrości o kobietę zaczął być agresywny, pokrzywdzony chciał wyprosić gości ze swego mieszkania. Wówczas oskarżony przyniósł z kuchni nóż, którym uderzył pokrzywdzonego w okolice szyi. Mężczyzna osunął się na łóżko, ostrze noża utkwiło w jego szyi, a trzonek ułamał się i został w ręku napastnika. Wtedy oskarżony wziął ze stołu kolejny nóż, którym zadał cios w lewe udo leżącego pokrzywdzonego. Pokrzywdzony leżał na łóżku i charczał.  Sprawca zdjął mu spodnie i slipy, następnie razem z konkubiną rozebrali się i położyli spać na drugim łóżku, które stało w tym samym pomieszczeniu. Gdy obudzili się następnego dnia rano, pokrzywdzony nie ruszał się, a na poduszce i swetrze widoczna była krew. Oskarżony przeniósł ciało pokrzywdzonego do kuchni i posadził je na krześle. Oboje z konkubiną wrócili do mieszkania oskarżonego. Zwłoki pokrzywdzonego ujawnił o godz. 12.00 jego znajomy, który powiadomił Policję.

          Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, a w swoich wyjaśnieniach winę próbował zrzucić na swoją konkubinę. W toku postępowania ta wersja została obalona. Sąd Okręgowy uznał, że to oskarżony zadał pokrzywdzonemu śmiertelne w skutkach ciosy, a towarzyszył mu bezpośredni zamiar zabójstwa. Oskarżonemu została nieprawomocnie wymierzona kara 13 lat pozbawienia wolności.

          Środki odwoławcze od wyroku Sądu I instancji wnieśli prokurator i obrońca oskarżonego. Oskarżyciel publiczny zakwestionował wyrok w części dotyczącej kary, domagając się wymierzenia oskarżonemu kary 25 lat pozbawienia wolności. Obrońca oskarżonego wniósł o jego uniewinnienie, ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu.

          Przed Sądem Apelacyjnym przesłuchanych zostanie troje świadków zawnioskowanych na etapie postępowania odwoławczego przez obrońcę oskarżonego.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....