Dnia 29 sierpnia 2013 r. o godzinie 930, na sali nr II Sąd Apelacyjny rozpozna apelację lokalnej organizacji turystycznej w sprawie wytoczonej przeciwko Gminie Zawady (I ACa 340/13).

Powódka wniosła o zasądzenie od Gminy Zawady kwot: 171 411 zł z odsetkami oraz 54.844,44 zł, a także o ustalenie, że umowa partnerska, którą zawarła z pozwaną 29 marca 2009r. celem realizacji projektu „Wyposażenie w niezbędny sprzęt turystyczny i koncertowy oraz remont budynku po byłej szkole w Strękowej Górze pod schronisko młodzieżowe i nowoczesne Biuro Informacji Turystycznej” w ramach PROW 2007 – 2013 jest ważna i skuteczna.

Organizacja turystyczna wskazała, iż podjęła się realizacji w/w projektu, który miał być finansowany częściowo ze środków z programu pomocowego Samorządu Województwa Podlaskiego, z działania „Odnowa i Rozwój Wsi” w wysokości 285,779zł oraz z wkładu Gminy Zawady w kwocie dochodzonej pozwem. Pozwana gmina nie wykonała jednak umowy partnerskiej z marca 2009 r., a w budynku przeznaczonym na siedzibę powódki stworzyła szkolne schronisko młodzieżowe.

Gmina Zawady wniosła o oddalenie powództwa. Zaznaczyła przy tym, że umowa z 29 marca 2009r. nie zawierała kontrasygnaty skarbnika gminy, dlatego była nieważna. Ponadto nie zapadła uchwała Rady Gminy w sprawie przeznaczenia środków finansowych na zawarcie tej umowy w dochodzonej pozwem kwocie.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 28 lutego 2013r. oddalił powództwo oraz orzekł o kosztach procesu.

Sąd pierwszej instancji stwierdził, że umowa z dnia 29 marca 2012r. była bezskuteczna, gdyż nie zawierała wymaganej, przepisami ustawy o samorządzie gminnym, kontrasygnaty skarbnika. Stąd nie rodziła żadnych uprawnień i obowiązków. Strona, która przystąpiła do wykonania nie zawartej skutecznie umowy, nie może dochodzić roszczeń, ani na jej podstawie, ani w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Strony powinny wstrzymać się z realizacją takiej umowy. Kontrasygnata skarbnika jest bowiem elementem ustawowego trybu zawarcia umowy przez gminę i ma decydujący wpływ na jej skuteczność.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.