W dniu 16 lutego 2017r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w zasadniczej części utrzymał w mocy wyrok skazujący dla sprawców wielomilionowego wyłudzenia podatku VAT (syg. akt II aka 1159/16). Zmiana wyroku dotyczyła głównego oskarżonego i polegała na dokonaniu stosownej korekty kwalifikacji prawnej, co nie wpłynęło jednak na zmianę w zakresie kary.  W pozostałej części apelacje obrońców uznane zostały za niezasadne.

Sędzia sprawozdawca podkreślił, że rozpoznawana sprawa to przestępczy „majstersztyk”. Do realizacji przestępczego planu autorstwa głównego oskarżonego zaangażowano zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie dodatkowo zwerbowali kilkadziesiąt osób w charakterze tzw. „słupów”. W trakcie trwania procederu utworzono 90 firm, które wytworzyły ponad 14 tys. faktur, a kwota wyłudzonego podatku wyniosła prawie 50 mln złotych. Pomimo że sprawa była ponadprzeciętnie złożona i skomplikowana, to zarówno organy ścigania, jak i sąd I instancji wykonali „benedyktyńską” wręcz pracę, aby zgromadzić i przeanalizować cały materiał dowodowy. W efekcie prawidłowo ustalono modus operadi, zrekonstruowano przebieg przestępczego procederu oraz rolę poszczególnych oskarżonych.

Odnosząc się do apelacji obrońcy głównego oskarżonego, sędzia sprawozdawca zaakcentował, że nie było żadnych podstaw do zastosowania wobec tego sprawcy instytucji tzw. małego świadka koronnego. Mężczyzna ten próbował kreować siebie na pokrzywdzonego przedsiębiorcę, jako pomysłodawcę procederu wyłudzania podatku wskazując szefa grupy przestępczej. Jednak ta wersja nie znalazła potwierdzenia w aktach sprawy. Ze zgromadzonych dowodów wynika, że to grupa przestępcza działała na zlecenie tego oskarżonego.

W ocenie sądu Apelacyjnego wymierzone kary, biorąc pod uwagę rozmiar szkody wyrządzonej przestępstwem, w żadnym razie nie mogą zostać uznane za rażąco surowe.

 

Wyrok jest prawomocny.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.