Kwestia aresztu dla jednego z oskarżonych o wspieranie ISIS

            W dniu 13 kwietnia 2017r. o godzinie 8.50 Sąd Apelacyjny rozpozna zażalenie prokuratora na postanowienie Sądu Okręgowego w Białymstoku w przedmiocie tymczasowego aresztowania, w sprawie dotyczącej finansowego wspierania tzw. Państwa Islamskiego.

            Prokurator zaskarżył rozstrzygnięcie w części, w której Sąd Okręgowy orzekł, że w stosunku do jednego z czterech oskarżonych mężczyzn tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz dozór Policji, pod warunkiem złożenia do dnia 21 kwietnia 2017r. poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł.

            Z pisemnych motywów zaskarżonego postanowienia wynika, że warunkowe uchylenie tymczasowego aresztowania powodowane było m.in. jego „pomocniczą” rolą, a w konsekwencji przewidywaniem wymierzenia mu kary łagodniejszej kary, nie przekraczającej 5 lat pozbawienia wolności. Dlatego Sąd Okręgowy uznał, że w stosunku do tego oskarżonego, na obecnym etapie postępowania, wolnościowe środki zapobiegawcze powinny zapewnić prawidłowy bieg postępowania.

            W ocenie skarżącego prokuratora, zważywszy na podejmowane w przedmiotowej sprawie próby wpływania na zeznania świadków, konieczne jest dalsze tymczasowego aresztowanie wszystkich oskarżonych. Zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze stanowią jedynie iluzoryczną barierę chroniącą dalsze postępowanie

            Posiedzenie nie będzie jawne.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....