Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok w sprawie dotyczącej przywłaszczenia pieniędzy i działania na szkodę spółki (sygn. akt II AKa 138/20).

 Sędzia sprawozdawca wskazał, że Sąd I instancji drobiazgowo i wyczerpująco przeprowadził postępowanie dowodowe, a zgromadzone dowody ocenił prawidłowo. Apelującemu nie udało się skutecznie zakwestionować poczynionych ustaleń faktycznych poprzez podważanie wiarygodności zeznań świadków. Zwłaszcza, że dowody ze źródeł osobowych miały w przedmiotowej sprawie charakter jedynie uzupełniający. Modus operandi przestępczej działalności oskarżonej wynika wprost z obszernej dokumentacji księgowej spółki, a wymowa tych dowodów jest dla oskarżonej miażdżąca i nie pozwala na żadne wątpliwości co do jej winy.

 Sąd odwoławczy nie znalazł też podstaw do zmiany orzeczenia w zakresie rozstrzygnięcia o karze, która jest sprawiedliwa i adekwatna zarówno do stopnia zawinienia oskarżonej, jak i społecznej szkodliwości przypisanych jej przestępstw. Uwzględnia wszystkie istotne okoliczności, w tym także te podnoszone przez obie apelujące strony, tj. wielkość wyrządzonej szkody, jak i uprzednią niekaralność oskarżonej. W ocenie Sądu Apelacyjnego zarówno orzeczonej kary jednostkowe, jak i kara łączna nie noszą znamion rażącej surowości, ani rażącej łagodności.

 Orzeczony obowiązek naprawienia szkody odpowiada wysokości szkody wyrządzonej przestępstwem.

 Wyrok jest prawomocny.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 24 luty 2021 Bartosz Stankiewicz