Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie uwzględnił apelacji wniesionych przez obrońców oskarżonych  i utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie zabójstwa na terenie ogródków działkowych (sygn. akt II AKa 266/21).

Kontrola odwoławcza nie potwierdziła zaistnienia jakichkolwiek uchybień w procedowaniu Sądu Okręgowego, który wszechstronnie ocenił materiał dowodowy i poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne skutkujące skazaniem oskarżonych mężczyzn za zabójstwo. W ocenie Sądu Apelacyjnego, Sąd Okręgowy, nie dopuścił się błędu uznając, że oskarżeni dokonali zbrodni zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Postać zamiaru, w ocenie sędziego sprawozdawcy, jest nad wyraz czytelna. Bicie pokrzywdzonego rozciągnięte w czasie, uderzenia w różne części ciała przy użyciu niebezpiecznych narzędzi – metalowa  rurka, szklana butelka, wielokrotne bicie pięściami i kopanie po całym ciele – działania, które spowodowały bardzo rozległe obrażenia skutkujące śmierć pokrzywdzonego. W tych okolicznościach oskarżeni mieli świadomość nastąpienia skutku w postaci śmierci i na to się godzili. Skutek ten był dla nich obojętny. Obojętność wobec skutku wskazuje na zamiar ewentualny.  Ponadto, w ocenie Sądu Apelacyjnego, analiza wyjaśnień oskarżonych w pełni uprawnia do przyjęcia koncepcji współsprawstwa. Zachowanie jednego z oskarżonych uzupełniało drugiego. Bili naprzemiennie pokrzywdzonego po całym ciele, a następnie pozostawili  go nieprzytomnego bez jakiejkolwiek pomocy na dworze. Oskarżeni zdawali sobie sprawę z możliwości jego śmierci.

W ocenie sędziego sprawozdawcy wymierzone oskarżonym za zabójstwo kary w wymiarze 25 lat pozbawienia wolności są właściwe i sprawiedliwe.  Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił i uwzględnił wszystkie istotne okoliczności kształtujące ich wysokość. Brutalny sposób działania, wręcz pastwienie się nad pokrzywdzonym, bogata przeszłość karna oskarżonych,  to okoliczności, które przekładają się na wymiar kary. Kara ma uchronić społeczeństwo przed takimi sprawcami.

 

Wyrok jest prawomocny. 

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 22 czerwiec 2022 Radosław Świsłocki