Apelacja obrońcy oskarżonego w sprawie o usiłowanie zabójstwa oddalona

Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie podzielił zarzutów sformułowanych przez obrońcę oskarżonego i utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu Okręgowego w Olsztynie wobec mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad partnerką i usiłowanie jej zabójstwa (sygn. akt II Aka 148/18).

            Sędzia sprawozdawca podkreślił, że sąd I instancji prawidłowo przeprowadził przewód sądowy, skrupulatnie ocenił wszystkie dowody oraz wyciągnął w pełni trafne wnioski o winie oskarżonego. Także w ocenie sądu odwoławczego materiał dowodowy jest czytelny i w sposób nie budzący wątpliwości potwierdza, że oskarżony znęcał się nad konkubiną, a feralnego dnia usiłował pozbawić ją życia. O zamiarze bezpośrednim jego działania świadczy szereg okoliczności, jak bezpośredniość i gwałtowność ataku, kierunek i siła ciosów zadanych nożem, a także jego zachowanie po zdarzeniu, kiedy to zaskoczyła go informacja, że ofiara przeżyła.

            Jednocześnie w świetle ustalonych okoliczności sprawy wymierzona oskarżonemu z nadzwyczajnym złagodzeniem kara w żadnej mierze nie może być uznana za nadmiernie surową. Przeciwnie, jest w pełni adekwatna do stopnia jego zawinienia i społecznej szkodliwości czynu, jakiego się dopuścił.

Wyrok jest prawomocny.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....