Wyrok za napad na taksówkarza utrzymany w mocy

Sąd Apelacyjny nie zgodził się z argumentami obrońcy oskarżonego co do rażącej surowości kary orzeczonej wobec mężczyzny, który usiłował dokonać rozboju na taksówkarzu w okolicach Ełku (sygn. akt II AKa 170/18).

W ocenie sądu odwoławczego orzeczona przez Sąd Okręgowy kara 3 lat pozbawienia wolności, z uwagi na okoliczności tego czynu oraz występujące po stronie oskarżonego okoliczności łagodzące wymierzona została w dolnych granicach ustawowego zagrożenia. Przy czym brak jest jakichkolwiek podstaw, aby karę tę jeszcze obniżyć, korzystając z instytucji nadzwyczajnego jej złagodzenia.

Sędzia sprawozdawca podkreślił, że tylko aktywna postawa pokrzywdzonego spowodowała, że przestępstwo zakończyło się w fazie usiłowania i nie doszło do większej tragedii. Skoro zaś sprawca złapany został na gorącym uczynku, jego przyznaniu się do winy  trudno nadawać na tyle istotne znaczenie, aby w oparciu o tę okoliczność potraktować go wyjątkowo łagodnie. Przeciwnie, reakcja karna na tego rodzaju czyn musi być adekwatna, aby zniechęcić innych potencjalnych sprawców do tego rodzaju zachowań.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....