Przemyt narkotyków na wielką skalę

W dniu 5 lutego 2019r., godz. 9.00, s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę dotyczącą przemytu narkotyków (sygn. akt II AKa 146/18).

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie stanęło 5 osób, którym prokurator postawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przemyt i obrót znacznymi ilościami środków odurzających w postaci kokainy, heroiny, marihuany i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i ekstazy oraz popełnienie w ramach tej grupy szeregu przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z ustaleń faktycznych sądu I instancji wynika, że przestępczy proceder polegał na tym, że załatwiano dostawy narkotyków, następnie zwerbowani kurierzy lub inne osoby z tej grupy przewozili je z Holandii do innych krajów (Szwecji, Norwegii, Brazylii). Ponadto niejednokrotnie niektórzy z kurierów lecieli samolotami do Brazylii, tam spotykali się z umówionymi osobami, od których otrzymywali narkotyki i przewozili je do Japonii. Narkotykami tymi była kokaina i heroina z tym, że kokainy było znacznie więcej. Narkotyki przygotowywano do przerzutu w ten sposób, że formowano z niego kulki o wadze 8 – 10 gram które owijano kilkoma warstwami folii, a następnie zgrzewano. Tak przygotowane narkotyki w slangu zwane „jajeczkami” były  połykane przez kurierów, którzy ponadto brali lekarstwa powstrzymujące wydzielanie się soków trawiennych. Po przybyciu na miejsce osoby te w hotelach lub w wynajętych mieszkaniach spożywały duże ilości jogurtów oraz zażywały kolejne lekarstwa, które powodowały wypróżnianie się. Kobiety przewoziły też narkotyki w naturalnych otworach ciała, z tym że w tych przypadkach  były one zapakowane w dużo większe pakiety. Po usunięciu z ciała narkotyków do kurierów przychodzili odbiorcy tych narkotyków i przekazywali im pieniądze.

            Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił 3 osoby od zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a uznając winę wszystkich oskarżonych co do pozostałych stawianych im zarzutów wymierzył kary od 1 roku i 8 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje wniesione przez obrońców trojga oskarżonych.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....