W dniu 28 stycznia 2014r. o godz. 11.00, s. II, Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę z powództwa białostockiej spółki oraz Tomasza P. i Piotra S. przeciwko TVN Spółce Akcyjnej w siedzibą w Warszawie oraz Bertoldowi K. i Jarosławowi J., o ochronę dóbr osobistych, które miały zostać naruszone w wyniku wyemitowania w stacji telewizyjnej TVN oraz zamieszczenia na stronie internetowej reportażu pt. „Trzej kumple i miliony z państwowego banku”, zawierającego informacje nieprawdziwe bądź sugerujące nadużycia po stronie powodów, w związku z uzyskaniem przez spółkę kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z uzasadnienia pozwu wynika, że w reportażu tym wskazano na powiązania o charakterze personalnym, organizacyjnym i finansowym pomiędzy Dyrektorem Oddziału BGK w Białymstoku Tomaszem P. oraz byłym Naczelnikiem Wydziału w tym Oddziale Piotrem S., a spółką sugerując m.in., że kredyty te zaciągnięte zostały w sposób nieuczciwy i niezgodny z prawem, co umożliwiło uzyskanie przez spółkę w nieuczciwy sposób dominującej pozycji na rynku.  Wskazano też na podejrzenie, że nabycie przez żonę Tomasza P. udziałów w tej spółce nastąpiło po zaniżonej cenie i stanowiło ukrytą łapówkę dla jej męża.

Powodowie domagali się przeprosin i sprostowania nieprawdziwych informacji poprzez zamieszczenie w dziennikach „Rzeczpospolita” i „Kurier Poranny” oraz opublikowanie w stacjach telewizyjnych Polsat i TVN, stosownych oświadczeń.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powodów, tj. dobrego imienia Tomasza P. i Piotra S. oraz wizerunku spółki ASKO. Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało bowiem, że wskazany w pozwie reportaż odbił się szerokim echem w branży budowlanej, a powodowe zaczęli być postrzegani jako osoby (podmioty) działające niezgodnie z prawem i niewiarygodne. Jednocześnie, zdaniem Sądu, pozwani nie wykazali, aby reportaż ten został przygotowany w sposób rzetelny i staranny, odpowiadający wymogom art. 12 Prawa prasowego. Przeciwnie, nie zweryfikowali oni zamieszczonych informacji i przedstawili je w sposób selektywny, formułując wnioski, które nie miały uzasadnienia w zebranym przez nich materiale.

Wyrokiem z dnia 6 lutego 2014r. Sąd Okręgowy w Białymstoku zobowiązał pozwanych do zamieszczenia na ich koszt w terminie dwóch miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku w wydaniach dzienników „Rzeczpospolita” i „Kurier Poranny”

oświadczenia stosownej treści, oddalając powództwo w pozostałym zakresie.

Sąd Apelacyjny rozpozna apelację wniesioną przez pozwanych, domagających się zmiany wyroku i oddalenia powództwa w całości.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.