Sąd Apelacyjny w Białymstoku
www.bialystok.sa.gov.pl
15-950 Białystok, ul. Mickiewicza 5
tel.: (0-85) 732-80-82
fax: (0-85) 732-90-01
e-mail: sadapel@bialystok.sa.gov.pl
Sąd urzęduje w godzinach:
poniedziałek – piątek – 7.30 – 15.30
Biuro podawcze jest czynne:
poniedziałek – piątek – 7.30 –15.00
Biuro Obsługi Interesantów jest czynne:
poniedziałek – piątek – 8.00 – 15.00.
tel. 85 7430727
Czytelnia akt jest czynna:
poniedziałek – piątek – 8.00 – 15.00.
tel. 85 7430726
1 grudnia 2009r. w Sądzie Apelacynym w Białymstoku uruchomione zostało Biuro Obsługi Interesantów (pok. 018) i Czytelnia Akt (pok. 019). Oba pomieszczenia znajdują się bezpośrednio przy wejściu od strony ulicy Świętojańskiej.
W Biurze Obsługi Interesantów:
1. udzielane są informacje:
• o stanie i biegu spraw toczących się w Sądzie,
• o terminach i miejscach rozpraw,
• o sposobach wszczęcia postępowania i podstawowych dokumentach, które należy złożyć przy wnoszeniu sprawy do Sądu,
• o kosztach sądowych i sposobie ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych,
• o przesłankach ustanowienia obrońcy, adwokata lub radcy prawnego z urzędu,
• o rodzajach środków odwoławczych i terminach do ich wniesienia,
• o wydziałach w Sądzie, ich właściwości i lokalizacji;
2. udostępniane są listy kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych i niektórych instytucji pozasądowych;
3. udostępniane są numery telefoniczne oraz adresy innych sądów;
4. pracownik Biura kieruje do właściwych sal rozpraw.
W Czytelni Akt są udostępniane osobom uprawnionym akta spraw prowadzonych w Sądzie.
Aby uniknąć oczekiwania na akta należy wcześniej ustalić termin udostępnienia z kierownikiem właściwego sekretariatu (telefony są podane w module "Wydziały").
Redaktor strony:
Janusz Sulima
tel. (085)7430274
fax. (085)7329001
rzecznik_prasowy@bialystok.sa.gov.pl
Sąd Apelacyjny w Białymstoku jest jednostką budżetową Skarbu Państwa. Został utworzony dnia 1 października 1990 r. w oparciu o:
- Ustawę z dnia 13 lipca 1990 r. o powołaniu sądów apelacyjnych oraz o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks postępowania karnego, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym i o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 1990 r. Nr 53, poz. 306 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 sierpnia 1990 r. w sprawie utworzenia Sądów Apelacyjnych w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Rzeszowie oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. (Dz.U. nr 56 poz. 335) - archiwalne.
Akty prawne regulujące organizację i kompetencje Sądu Apelacyjnego:
- Ustawa z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997 r. nr 78 poz. 483),
- Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz.U. z 2020 poz. 2072),
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2046),
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1166),
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.Urz.MS. z 2019 poz. 138).
- Ustawa z dnia 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 poz. 1634).
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 sierpnia 2012 r. w sprawie utworzenia wydziałów w sądach apelacyjnych (Dz. Urz. MS. z 2012 r. poz.120 ze zm.).
Właściwość rzeczowa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
Do zakresu właściwości rzeczowej Sądu Apelacyjnego należy:
- rozpoznawanie w drugiej instancji środków odwoławczych: apelacji i zażaleń od orzeczeń wydawanych przez Sądy Okręgowe: wyroków i postanowień.
- I Wydział Cywilny - do rozpoznawania spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz rodzinnego i opiekuńczego,
- II Wydział Karny - do rozpoznawania spraw z zakresu prawa karnego,
- III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - do rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
- IV Wydział Wizytacji - do wykonywania czynności nadzoru nad działalnością administracyjną sądów okręgowych i rejonowych.
W przypadkach określonych w ustawie działa jako sąd pierwszej instancji.
Właściwość miejscowa Sadu Apelacyjnego w Białymstoku:
Sąd Okręgowy w Białymstoku - https://bialystok.so.gov.pl
Sąd Okręgowy w Olsztynie - https://olsztyn.so.gov.pl
Sąd Okręgowy w Łomży - https://www.lomza.so.gov.pl
Sąd Okręgowy w Suwałkach - https://suwalki.so.gov.pl
Sąd Okręgowy w Ostrołęce - https://ostroleka.so.gov.pl
Sposób przyjmowania i załatwiania spraw określa:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2046);
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. MS z 2019 r. poz.138);
Wszystkie pisma wpływające do Sądu są przyjmowane i rejestrowane w Biurze Podawczym z oznaczeniem daty i godziny wpływu, ilości załączników oraz podpisem przyjmującego. Na żądanie osoby wnoszącej pismo pracownik Biura poświadcza przyjęcie pisma na jego kopii.
Biuro podawcze przekazuje pisma do właściwej komórki organizacyjnej zgodnie ze wskazanym adresem. Pisma sądowe adresowane do poszczególnych wydziałów przekazywane są kierownikowi sekretariatu, który przedstawia wpływające pismo przewodniczącemu wydziału lub innemu sędziemu. Przewodniczący lub inny sędzia wydaje zarządzenie co do sposobu załatwienia pisma.
Sprawy sądowe – przekazywane ze środkami odwoławczymi przez Sądy Okręgowe pierwszej instancji do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku – są ewidencjonowane w systemie informatycznym SAWA i rozpoznawane według kolejności wpływu, na podstawie przepisów ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1805), ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375) oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2046).
Sprawy są rozpoznawane według kolejności ich wpływu do sądu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Sprawy są przydzielane poszczególnym sędziom losowo – zgodnie z zasadami określonymi w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 27 lipca 2001 r. (tj. Dz.U. z 2020 poz. 2072) – przy wykorzystaniu informatycznego Systemu Losowego Przydziału Spraw, który uwzględnia zaopiniowany przez Kolegium Sądu i ustalony przez Prezesa Sądu Apelacyjnego podział czynności sędziego. Szczegółowe zakresy obowiązków sędziów są opublikowane przy nazwiskach sędziów w zakładkach dotyczących wydziałów Sądu Apelacyjnego.
Po prawomocnym zakończeniu sprawy Sąd zwraca akta sprawy Sądowi I instancji.
Korespondencja adresowana do Prezesa, Wiceprezesa i Dyrektora Sądu oraz do oddziałów Sądu i IV Wydziału Wizytacji jest przyjmowana w Biurze Podawczym, następnie przekazywana do Oddziału Administracyjnego, w którym podlega rejestracji i przekazaniu do odpowiedniej komórki organizacyjnej celem załatwienia.
Przyjmowanie skarg i wniosków w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zostało określone szczegółowo w zakładce: Skargi i wnioski
Majątek, którym Sąd Apelacyjny w Białymstoku to budynek u zbiegu ulicy Świętojańskiej i ulicy Adama Mickiewicza, oznaczony numerem 5, o powierzchni całkowitej 5758,41 m2 wraz z gruntem oznaczonym w ewidencji gruntów jako działka 1777/2 o powierzchni użytkowej 3542 m2 . Sposób władania - trwały zarząd . Obejmuje on także środki trwałe i wyposażenie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Sądu. Są to między innymi sieć strukturalna, sieć teletechniczna, instalacja przeciwpożarowa, urządzenia biurowe i sprzęt komputerowy, monitoring wizyjny, systemy bezpieczeństwa także 3 samochody osobowe.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz zakresu rozpoznawanych przez nie spraw (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 1269) - Sąd Apelacyjny w Białymstoku - obejmuje obszar właściwości sądów okręgowych w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce i Suwałkach oraz rozpoznaje sprawy z zakresu prawa: cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, karnego oraz zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych, pracy i ubezpieczeń społecznych, a także sprawy gospodarcze oraz inne sprawy z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego należące do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych ustaw.
W Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku:
I Wydział Cywilny
Rozpoznaje w drugiej instancji sprawy z zakresu prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa rodzinnego i opiekuńczego z obszaru właściwości tego Sądu oraz skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
II Wydział Karny
Rozpoznaje w drugiej instancji sprawy z zakresu prawa karnego oraz sprawy zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych z obszaru właściwości tego Sądu, a także skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Rozpoznaje w drugiej instancji sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z obszaru właściwości tego Sądu oraz skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
IV Wydział Wizytacji
Wykonuje czynności związane z nadzorem nad działalnością administracyjną podległych sądów, kancelarii komorniczych i notarialnych
Sądy z obszaru właściwości apelacji białostockiej:
Sąd Okręgowy w Białymstoku - https://bialystok.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Białymstoku - https://bialystok.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim - https://bielsk-podlaski.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Sokółce - https://sokolka.sr.gov.pl/
Sąd Okręgowy w Łomży - https://lomza.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Grajewie - https://lomza.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Łomży - https://lomza.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem - https://lomza.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Zambrowie - https://lomza.so.gov.pl/
Sąd Okręgowy w Olsztynie - https://olsztyn.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Bartoszycach - https://bartoszyce.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Biskupcu - https://biskupiec.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Giżycku - https://gizycko.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Kętrzynie - https://ketrzyn.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim - https://lidzbarkwarminski.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Mrągowie - https://mragowo.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Nidzicy - https://nidzica.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Olsztynie - https://olsztyn.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Piszu - https://pisz.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Szczytnie - https://szczytno.sr.gov.pl/
Sąd Okręgowy w Ostrołęce - https://ostroleka.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Ostrołęce - https://ostroleka.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej - https://ostrowmaz.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Przasnyszu - https://przasnysz.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Pułtusku - https://www.pultusk.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Wyszkowie - https://wyszkow.sr.gov.pl/
Sąd Okręgowy w Suwałkach - https://suwalki.so.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Augustowie - https://augustow.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Ełku - https://elk.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Olecku - https://www.olecko.sr.gov.pl/
- Sąd Rejonowy w Suwałkach - https://suwalki.sr.gov.pl/