W piątek, 14 marca 2025 r., w godz.: 10-13:30, na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku będziemy obchodzić Dzień Edukacji Prawnej połączony z Dniem Otwartym Wydziału.
Głównym wydarzeniem tego dnia będzie spotkanie autorskie ze znanym polskim prawnikiem – influencerem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego  – Marcinem Kruszewskim - autorem podcastu "Prawo Marcina" poświęcone jego najnowszej książce, działalności naukowej i codziennej, zakrojonej na szeroką skalę aktywności w mediach społecznościowych – na Facebooku (150.000 obserwujących), Instagramie (400.000), Tik Toku (2,5 miliona!) oraz na You Tube (400.000 subskrybentów). Na auli Wydziału Prawa porozmawia z nim nasz student – Konrad Szmigielski prowadzący w internecie popularny Podcast Prawny. Początek – w samo południe.

Wcześniej, bo już od godz. 10, zapraszamy na wykłady, które poprowadzą pracownicy dydaktyczni Wydziału Prawa. Jeden z nich ma dotyczyć różnic między systemami wyborczymi: większościowym, proporcjonalnym i mieszanym z podaniem przykładów nietypowych wyników wyborów i analizą tego, jak ewentualna zmiana systemu wpłynęłaby na polską politykę.

W ramach kolejnej prelekcji, uczestnicy wydziałowego święta dowiedzą się, co i jak może ułatwić organom ścigania znalezienie sprawcy. Prelegentka odniesie się chociażby do „białego wywiadu”, który również w kryminalistyce jest bez wątpienia znakiem czasów, w których żyjemy. Ponadto przypomni ona zgromadzonej młodzieży, że social media także stanowią właściwą przestrzeń do poszukiwania materiału dowodowego.

Wydarzenie będzie połączone z możliwością zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną Wydziału Prawa UwB przygotowaną na nadchodzący rok akademicki 2025/2026. Ponadto przewidzieliśmy takie atrakcje jak: stoisko daktyloskopijne, na którym studenci wykonają osobom zainteresowanym odciski ich linii papilarnych, a także spotkanie z osobami odpowiedzialnymi praktyki zagraniczne adresowane do studentów, organizowane w ramach programu Erasmus+. Nie zabraknie także punktu EuropeDirect Podlaskie.

Poza tym udostępnimy fotoramki, w których każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia np. w prawdziwej todze sędziego.

Wydarzenie ma charakter niekomercyjny, wstęp jest wolny. Przyczyni się ono do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie polskiego porządku prawnego.

W dniu 15 stycznia 2025 roku o godzinie 13:00 w siedzibie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku odbyło się spotkanie przedstawicieli Sądu Apelacyjnego i Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Udział w nim wzięli: ze strony Sądu Apelacyjnego – Prezes Krzysztof Adamiak, Wiceprezes Sławomir Wołosik, Dyrektor  Jacek Stanisław Dzięgielewski, ze strony Wydziału Prawa – Dziekan dr hab. Artur Olechno prof. UwB.,  Prodziekan Wydziału Prawa ds. rozwoju dr Kamila Bezubik.

Strony spotkania zawarły Porozumienie o współpracy, która przyczyni się do rozwoju wiedzy prawniczej oraz wymiany doświadczeń między instytucjami, zapewni dążenie do podnoszenia standardów kształcenia przyszłych prawników oraz praktyki stosowania prawa. Wzajemna współpraca w dziedzinie nauki, edukacji i praktyki prawniczej wspomoże wzmacnianie jakości działań obu stron i wpłynie na rozwój kompetencji studentów Wydziału Prawa.

W treści porozumienia strony określiły zakres współpracy, wskazując na realizację następujących działań:

  1. organizowanie wspólnych projektów naukowych;
  2. integrowanie środowisk eksperckich;
  3. konsultacji i doradztwa merytorycznego w zakresie działań stron;
  4. wspólna organizacja seminariów, konferencji naukowych, szkoleń i warsztatów;
  5. umożliwienie studentom odbywania praktyk i staży zawodowych w Sądzie Apelacyjnym w liczbie i terminach ustalonych odrębnie przez obie strony;
  6. umożliwienie studentom grupowych zajęć edukacyjnych na terenie Sądu w liczbie i terminach ustalonych odrębnie przez obie strony;
  7. wspieranie edukacji prawniczej i promocji zawodu sędziego;
  8. wspólne działania w zakresie popularyzacji prawa;
  9. promocja medialna, leżąca w gestii obu stron Porozumienia.

     Strony Porozumienia, stosownie do posiadanych kompetencji i możliwości zobowiązały się do tworzenia odpowiednich warunków do współpracy oraz podejmowania i realizacji wspólnych działań, a także do wzajemnego udzielania wsparcia w ramach swoich możliwości faktycznych i prawnych. Ustalono, iż współpraca odbywać się będzie z wzajemnym zaufaniem oraz poszanowaniem priorytetów.

Porozumienie weszło w życie z dniem jego podpisania.

W dniu 31 października 2024 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Krzysztof Adamiak odebrał akt powołania do Rady Konsultacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku z rąk dr hab. Artura Olechno prof. UwB.

Rada Konsultacyjna Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku powołana została na mocy Uchwały nr 2614 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 27 listopada 2019 roku. Pełni ona funkcję doradczą i opiniodawczą w odniesieniu do działań Dziekana Wydziału Prawa. Zadania Rady dotyczą w szczególności:

  • oceny stopnia realizacji założonych efektów uczenia się na poszczególnych kierunkach studiów,
  • opiniowania propozycji powoływania nowych kierunków studiów,
  • proponowania zmian w programach nauczania, w szczególności w celu ich lepszego dostosowania do potrzeb rynku pracy,
  • podejmowania działań wspierających rozwój różnych obszarów aktywności Wydziału Prawa.

Skład Rady obejmuje przedstawicieli różnych instytucji, firm oraz organizacji, a także ekspertów z obszaru prawa i administracji.