Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z broszurami, przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które pomogą Państwu odnaleźć się w realiach sądowych. Do broszur zostały również załączone wzory pism, przydatnych w postępowaniu przed Sądem.

  1. Obywatel w postępowaniu cywilnym</>

Co to jest pozew i wniosek? Czym jest wartość przedmiotu sporu? W jakich przypadkach pozew lub wniosek wymaga szczególnej formy? Do którego sądu należy skierować sprawę? Jakie orzeczenia może wydać sąd cywilny? Jakie środki zaskarżenia przysługują od tych orzeczeń i jaki jest termin do ich wniesienia? Co powinna zawierać apelacja i zażalenie? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w następującej broszurze:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/obywatel-w-postepowaniu-cywilnym

 

  1. Obywatel w postępowaniu karnym</>

Czy istnieją dla oskarżonego wyjątki od zasady drogi sądowej? Czy ma on możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym? Na czym polega skazanie bez rozprawy? Co to jest tzw. rozprawa skrócona? Czym jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?  Na czym polega prawo do obrony? Pokrzywdzony jako oskarżyciel i powód cywilny. Jakie orzeczenia można zaskarżyć? Z jakich środków zaskarżenia oraz w jakich przypadkach i terminach można z nich korzystać? ? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w broszurze:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/obywatel-w-postepowaniu-karnym

 

  1. Pokrzywdzony w postępowaniu karnym</>

Jaka jest rola pokrzywdzonego w procesie karnym? Jakie przysługują mu uprawnienia przed Policją, prokuratorem oraz sądem? Jak zachować przed organami wymiaru sprawiedliwości? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w broszurze Informator dla pokrzywdzonego.

 

  1. Świadek przed sądem</>

Niniejszy poradnik "Będę świadkiem w sądzie" przygotowany został z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 10-15 lat, które mają wystąpić w rolach świadków w sprawach karnych.

 

  1. Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym</>

Kiedy można wnieść skargę, a kiedy wniosek do sądu administracyjnego? Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny? W jaki sposób i w jakim terminie można odwołać się od wyroku lub postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego? Czy można wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy? ? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w następującej broszurze:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/obywatel-w-postepowaniu-sadowoadministracyjnym

 

  1. Mediacje</>

Co to jest mediacja? Jakie są jej cele i zasady w postępowaniu cywilnym i karnym? Jak wygląda mediacja w sprawach gospodarczych, pracowniczych i rodzinnych? Jak przebiegają transgraniczne mediacje dwunarodowościowych rodzin? Jak wygląda sądownictwo polubowne? M.in. o tym można dowiedzieć się z  broszury .

 

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został zmieniony. 23 maj 2022 Bartosz Stankiewicz