Uprzejmie informujemy, że osoby, pokrzywdzone przemocą w rodzinie mogą uzyskać pomoc w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. W tym celu należy telefonować na NIEBIESKĄ LINIĘ na numer: 801-12-00-02 .
NIEBIESKA LINIA jest czynną przez cały tydzień: od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 22.00 oraz w niedziele i święta w godz. od 8.00 do 16.00. Oferuje wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informacje o możliwościach pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie prowadzi także TELEFONICZNĄ PORADNIĘ PRAWNĄ pod numerem telefonu: 22/666-28-50, która jest czynna w poniedziałek i we wtorek w godz. od 17.00 do 21.00 oraz 801-120-002, która jest czynna we środę w godz. 18.00-22.00. Uruchomiło także PORADNIĘ E-MAILOWĄ w sprawach przemocy w rodzinie, z którą można skontaktować się pisząc na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się dokładne informacje na temat działalności Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: www.niebieskalinia.info
Mogą Państwo także skontaktować się ze Stowarzyszeniem na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie NIEBIESKA LINIA, które ma siedzibę w Warszawie na ul. Żurawiej 16/20 (stacja metra Centrum) i jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00.
Zespół Stowarzyszenia oferuje bezpłatnie: konsultacje psychologiczne, psychoterapię (indywidualna, grupowa, dla par i rodzin), konsultacje wychowawcze, zajęcia grupowe (warsztaty, maratony, grupa rozwoju osobistego) i porady prawne. Na spotkania ze specjalistami można umawiać się dzwoniąc do biura pod nr tel.: 22/499-37-33 od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00 lub pisząc na adres e-mail: info@niebieskalinia.org. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.niebieskalinia.org
Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendą Główną Policji, opracowało i wydało także Kartę Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Karta odnosi się do podstawowych praw przysługujących osobie pokrzywdzonej przemocą w rodzinie oraz zawiera wykaz placówek, do których mogą one zwrócić się po pomoc. Dokument ten znajduje się na stronie internetowej:
Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Na ten temat Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało specjalny, obszerny informator, który jest dostępny na stronie internetowej:
Szczegółowe informacje na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie w całej Polsce znajdą Państwo na następującej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości:
http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/
Częstym problemem w rodzinach jest także alkohol. Jak uzyskać pomoc w związku z tym? Informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.parpa.pl