W dniu 21 lutego 2019r., godz. 12.00, s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę dotyczącą napaści i pobicia na tle przynależności narodowościowej obywateli Białorusi. (sygn. akt II AKa 14/19). Do zdarzenia miało dojść w kwietniu 2018r. w Gołdapi. W sprawie oskarżonych jest trzech młodych mężczyzn, mieszkańców Gołdapi, uprzednio wielokrotnie karanych.
Z ustaleń Sądu Okręgowego w Suwałkach wynika, że pokrzywdzeni Białorusini przyjechali do Polski w celach zarobkowych, zamieszkali i podjęli pracę w Gołdapi. W dniu zdarzenia uczestniczyli w pokazie samochodowym na Targowicy Miejskiej, każdy z nich spożył po jednym lub dwóch piwach. Kiedy przechodzili ulicą Paderewskiego w pobliżu wieży ciśnień, zaczepili ich oskarżeni, znajdujący się pod znacznym wpływem alkoholu. Zaczęli oni kierować do nich obraźliwe słowa związane z ich przynależnością narodowościową, choć błędnie zakładali, że pokrzywdzeni to Rosjanie lub Ukraińcy. Kazali im wracać do swego kraju. Potem szli za pokrzywdzonymi i ich zachowanie eskalowało. Rozpylili gaz łzawiący, kopali i uderzali butelką w głowę. Napastnicy zaprzestali działania dopiero na skutek reakcji postronnych osób i po przybyciu na miejsce patrolu Policji. W wyniku zdarzenia pokrzywdzeni doznali lekkich obrażeń, poniżej 7 dni. Ustalono także, że jeden z napastników następnego dnia miał ponownie grozić pokrzywdzonym pobiciem. Celem uniknięcia kolejnego konfliktu Białorusini schronili się wówczas w placówce bankowej. Z obawy przed podobnymi incydentami pokrzywdzeni zrezygnowali z pracy i opuścili Gołdap.
Uznając winę oskarżonych Sąd Okręgowy wymierzył im kary od 10 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności.
Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje wniesione przez obrońców dwójki oskarżonych, którzy domagają się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji, ewentualnie jego zmiany poprzez wyeliminowanie z kwalifikacji prawnej czynu im przypisanego art. 119 § 1 k.k. i art. 257 k.k. oraz orzeczenie kary przewidzianej za przestępstwo z art. 158 k.k. w dolnych granicach ustawowego zagrożenia. Z kolei apelacja prokuratora zmierza jedynie do poprawienia błędnej, w jego ocenie, kwalifikacji wskazanej w podstawie wymiaru kary.