W dniu 14 marca 2019r., godz. 12.30, s. IV Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą mężczyzny oskarżonego o dwukrotną napaść z użyciem noża. Prokurator postawił mu zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz usiłowania zabójstwa (sygn. akt II AKa 21/19).

Z ustaleń Sądu Okręgowego w Suwałkach wynika, że do inkryminowanych zdarzeń miało dojść w kwietniu i czerwcu 2017r. w Suwałkach. W pierwszym przypadku oskarżony zaatakował nożem mężczyznę, z którym wspólnie spożywał alkohol w mieszkaniu, zadając mu jeden cios nożem w okolice brzucha. Drugie ze zdarzeń miało miejsce w trakcie libacji alkoholowej w większym gronie, w trakcie której wywiązała się kłótnia i oskarżony zaatakował pokrzywdzonego nożem, 13 razy usiłując trafić go w głowę i klatkę piersiową. W obu przypadkach oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości, działał bez obiektywnego powodu i miał ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozumienia znaczenia czynu i kierowania swoim postępowaniem. Uznając jego winę Sąd Okręgowy wymierzył mu kary jednostkowe 4 i 9 lat pozbawienia wolności oraz karę łączną w wysokości 10 lat pozbawienia wolności.

Uzasadniając orzeczenie o karze Sąd Okręgowy wskazał, że oskarżony posiada nieprawidłowo ukształtowaną, zaburzoną osobowość dyssocjalną. Wiąże się ona ze skłonnością do ustawicznego lekceważenia i łamania obowiązujących praw. Oskarżonego charakteryzuje chłód emocjonalny oraz deficyty uczuciowości wyższej oraz tendencje aspołeczne. Opiniowany często przejawia skłonności do zachowań agresywnych do uporczywego nieprzestrzegania obowiązującego porządku społeczno - obyczajowego, w codziennym życiu kieruje się przede wszystkim zasadą przyjemności, nie zważając często na uczucia innych, nie mając przy tym praktycznie żadnych skrupułów, czy wyrzutów sumienia. Oskarżonego cechuje bardzo niska tolerancja frustracji i niski próg wyzwalania agresji, w tym zachowań gwałtownych, jest osobą egocentryczną, nastawioną w kontaktach z innymi ludźmi na czerpanie doraźnych korzyści. Ma tendencje do patologicznego manipulowania faktami, co pozwala mu na osiągnięcie zamierzonych celów. Ma obniżoną tolerancję na stres i w sytuacjach dla niego trudnych może zachowywać się impulsywnie i agresywnie. Co ważne, sprawność intelektualna oskarżonego plasuje się na poziomie poniżej przeciętnej, jednak pozwala mu na prawidłową orientację w otaczającej go rzeczywistości, planowanie i przewidywanie konsekwencji swoich zachowań, prawidłowe spostrzeganie zdarzeń, odróżnianie rzeczy istotnych od mniej ważnych. Oskarżony zdawał sobie więc sprawę ze swoich czynów, wiedział co robi, nie działał przy tym pod wpływem urojeń czy halucynacji. Winień więc ponieść karę przy zmniejszonym oczywiście, z uwagi na swój stan psychiczny, stopniu winy. Do okoliczności obciążających Sąd zaliczył oskarżonemu jego wcześniejszą wielokrotną karalność, w tym za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Do okoliczności łagodzących Sąd zaliczył oskarżonemu przyznanie się do winy w zakresie obu czynów.

 

Sąd odwoławczy rozpozna apelacje wniesione przez obrońcę oskarżonego, domagającego się złagodzenia orzeczonych kar jednostkowych i kary łącznej oraz prokuratora, który domaga się uzupełnienia kwalifikacji prawnej drugiego z przypisanych  czynów o art. 11 § 2 k.k. , zaś podstawy wymiaru kary o art. 11 § 3 k.k.

 

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.