Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy karę dożywotniego pozbawienia wolności orzeczoną przez Sąd Okręgowy w Łomży wobec sprawcy napadu rabunkowego i zabójstwa w Zambrowie (sygn. akt II AKa 72/19).

            Sędzia sprawozdawca wyjaśniła, że sprawstwo i wina oskarżonego nie budzą żadnych wątpliwości. Ustalenia faktyczne dokonane przez sąd I instancji zostały w całości zaakceptowane przesz sąd odwoławczy. Brak też było podstaw do zmiany wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o karze. Choć każda zbrodnia jest oburzająca, to okoliczności tego zdarzenia wskazują na najwyższy stopień zawinienia oskarżonego. Wtargnął on do mieszkania pokrzywdzonych, jego działanie miało związek z rozbojem, zaatakował 3 osoby, zabójstwa dokonał w zamiarze bezpośrednim, w sposób zdeterminowany dążył do osiągnięcia celu, mimo możliwości w żadnym momencie nie zrezygnował z działania. Wobec takiego sprawcy jedyną sprawiedliwą i adekwatną karą jest najsurowsza z katalogu kar przewidzianych przez ustawodawcę, tj. dożywotnie pozbawienia wolności. Funkcją tej kary jest zabezpieczenie społeczeństwa przed oskarżonym poprzez jego odizolowanie, a także budowanie przeświadczenia, że sprawcy czynów o wysokim stopniu społecznej szkodliwości poniosą surowe konsekwencje.

Sędzia sprawozdawca podkreśliła, że choć w dzieciństwie oskarżony pozbawiony był właściwej opieki rodzicielskiej i prawidłowych wzorców, to nie skorzystał z żadnej okazji do zmiany trybu życia. Od najmłodszych lat popełniał przestępstwa, nadużywał alkoholu, miał kontakt ze środkami odurzającymi. Czynów będących przedmiotem tego postępowania dopuścił się po kolejnym pobycie w zakładzie karnym, w krótkim okresie po zwolnieniu. Prognoza co do jego funkcjonowania na wolności jest pesymistyczna.

Jednocześnie orzeczona kara dożywotniego pozbawienia wolności nie oznacza, że oskarżony ten będzie musiał spędzić resztę życia w izolacji. Nie jest bowiem wykluczone skorzystanie przez niego w przyszłości z instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia, czy też ułaskawienia, zależeć to będzie od oskarżonego, jego postawy w zakładzie karnym i wyników procesu resocjalizacji, jakiemu zostanie poddany.

 

Wyrok jest prawomocny.

 

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.