W dniu 25.06.2020r., godz. 9.00, s. IV Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą trzech osób, którym prokurator postawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przewozu i przekraczania granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień oraz kilkukrotnego zorganizowania takiego „przemytu” ludzi (sygn. akt II AKa 11/20).     

            W wyniku przeprowadzonych dowodów Sąd Okręgowy w S. ustalił, że w okresie od co najmniej jesieni 2014r do początku 2016r. na terenie Polski, Rosji, tzw. krajów nadbałtyckich, tj. Estonii, Łotwy i Litwy oraz Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Austrii, działała grupa przestępcza składającą się z obywateli Polski i Rosji, zajmująca się organizowaniem nielegalnego przewozu i przekraczania granicy RP obcokrajowcom bez wymaganych uprawnień, m.in. dla obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej i obywateli Wietnamu, w skład której wchodzili w różnych okresach trzej oskarżeni.

Zlecenia dotyczące przerzutu nielegalnych migrantów pochodzące od obywateli Wietnamu lub obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej otrzymywał oskarżony, który zlecał wykonanie czynności kolejnym osobom, czy to pośrednikom, którzy w dalszej części powierzali wykonanie czynności technicznych, związanych z samym przewozem migrantów wcześniej ustalonym kierowcom, bądź też sam powierzał te czynności znanym sobie przewoźnikom. Regułą było przewożenie migrantów, którzy docierali do Warszawy do krajów Europy Zachodniej – w tym celu wytypowany kierowca wypożyczał samochód mogący zapewnić transport (przewidziany na określoną do przewozu liczbę osób/migrantów), odbierał migrantów czy to dowożonych od granicy litewsko-polskiej przez inne osoby, czy też uciekających z ośrodków dla uchodźców w Polsce, ze wskazanego miejsca i odwoził ich pod wskazany adres, z reguły we Francji lub Niemczech.

Za wykonaną czynność pobierano wynagrodzenie, przekazywane w drodze łańcuchowej przez poszczególne osoby organizujące przerzut migrantów na zasadzie, im kto wyżej w hierarchii, tym należność wyższa. Dopuszczalne były negocjacje w tym zakresie między poszczególnymi członkami grupy przestępczej.

Zdarzały się także wyjazdy na Litwę, skąd zabierano migrantów nielegalnie przekraczających granicę z Republiki Białorusi, tak by znaleźć się już na terenie państwa objętego strefą Schengen, co w dalszej części minimalizowało niebezpieczeństwo zatrzymania na samej granicy wewnątrzwspólnotowej, gdzie nie obowiązywały szczegółowe kontrole paszportowe.

Dwaj oskarżeni w strukturze grupy przestępczej pełnili funkcje ,,usługowe”, związane z technicznym przewozem nielegalnych migrantów, byli kierowcami, których zadaniem było wyłącznie dostarczenie tych osób z określonego miejsca pod adres docelowy. Z kolei trzeci oskarżony usytuowany zdecydowanie wyżej w hierarchii grupy, za pośrednictwem innego oskarżonego zlecał wykonywanie przewozów migrantów, wskazywał skąd mają zostać odebrani, gdzie zawiezieni, negocjował stawki.

Struktura grupy więc oparta była na n/n osobach, które organizowały przerzut nielegalnych migrantów z krajów ich pochodzenia do ostatniego kraju przed granicą Schengen, tutaj członkowie grupy dokonywali dalszego przemieszczenia migrantów do krajów docelowych (zawsze Unii Europejskiej, głównie Niemiec i Francji). Wymagało to koordynacji działań, rolę swoistego głównego koordynatora między zlecającymi a dokonującymi faktycznych przewozów, spełniał jeden z oskarżonych, to on wyszukiwał kierowców, czy też osoby, które dla niego wykonywały tę pracę – w tym wypadku wydłużał się łańcuch pośredników.

 

Oskarżeni zostali uznani za winnych przez Sąd I instancji, który jednemu z nich wymierzył karę łączną 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności, zaś pozostałym dwóm kary łączne 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres
3 lat. 

 

Sąd Apelacyjny rozpozna apelację prokuratora, który w odniesieniu do wszystkich trzech oskarżonych zaskarżył wyrok w zakresie orzeczenia o karze oraz apelacje obrońców dwóch oskarżonych.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.