W dniu 4 lutego 2021r., godz. 10.00, s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna zajmie się sprawą dwóch mężczyzn, oskarżonych o dokonanie zabójstwa w związku z rozbojem (sygn. akt II AKa 206/20).

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał ich za winnych tego, w dniu 27 grudnia 2018r. w Czarnej Białostockiej działając wspólnie i w porozumieniu, w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia pokrzywdzonej kobiety, dokonali rozboju na jej osobie, w ten sposób, że działając w sposób bezpośrednio zagrażający jej życiu, używając przemocy poprzez rzucenie jej na łóżko, zakneblowanie ust, przytrzymywaniu jej w sposób uniemożliwiający poruszanie i dociskaniu knebla w głąb jamy ustnej, spowodowali u niej zamknięcie światła dróg oddechowych z dociśnięciem korzenia języka do tylnej ściany gardłowej, co skutkowało uduszeniem gwałtownym i zgonem pokrzywdzonej, który to skutek w postaci śmierci kobiety przewidywali i się na niego godzili, oraz zabrali w celu przywłaszczenia bliżej nieustaloną ilość paczek papierosów nieustalonej marki i wartości, tj. czynu z art. 148 §2  pkt.2  k.k. w zb. z art.280  §2  k.k. i za ten czyn wymierzył im kary po 15 lat pozbawienia wolności. 

 

Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje prokuratora i obrońców oskarżonych.

Prokurator domaga się zmiany wyroku poprzez ustalenie, że oskarżeni działali z zamiarem bezpośrednim zabójstwa i wymierzenie im za tak przypisany czyn kar po 25 lat pozbawienia wolności ewentualnie orzeczenie że warunkowe przedterminowe zwolnienie oskarżonych z odbywania kar 15 lat pozbawienia wolności będzie mogło nastąpić po upływie 12 lat.

Z kolei obrońca pierwszego z oskarżonych domaga się uznania, że jest on winny wyłącznie przestępstwa rozboju z art. 280 § 2 k.k. i wymierzenie mu za to kary 6 lat pozbawienia wolności, ewentualnie złagodzenie kary wymierzonej za przypisany mu czyn z art. 148 §2 pkt.2  k.k. w zb. z art.  280  §2  k.k. i wymierzenie jej w dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Obrońca drugiego mężczyzny wniósł o zmianę wyroku poprzez uznanie go za winnego czynu z art. 158 §3 k.k. (pobicie ze skutkiem śmiertelnym) lub art. 155 k.k. (nieumyślne spowodowanie śmierci), bądź też złagodzenie wymierzonej mu kary pozbawienia wolności, ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 03 luty 2021 Radosław Świsłocki