W dniu 25 lutego 2021r., godz. 13.30., s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje wniesione w sprawie dotyczącej nielegalnych kontaktów funkcjonariusza Służby Więziennej z osadzonym i nakłanianie przez niego innej osoby do zabójstwa (sygn. akt II AKa 212/20).
Nieprawomocny wyrok skazujący zapadł przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Oskarżony został uznany za winnego tego, że działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru bezpośredniego, wielokrotne, za pośrednictwem rozmów telefonicznych oraz za pośrednictwem bezpośrednich rozmów usiłował nakłonić inną osobę, aby ta dokonała zabójstwa pokrzywdzonego, czym wyczerpał dyspozycję art. 13 § 1 kk w z art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k., za co przy zastosowaniu instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary wymierzono mu karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Ponadto oskarżony został skazany za przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Miały one polegać na tym, że podjął on poza służbą dodatkową pracę zarobkową bez zezwolenia przełożonego w charakterze kierowcy w firmie taksówkarskiej, czym naruszył przepisy ustawy o Służbie Więziennej, działając na szkodę interesu publicznego oraz utrzymywał inne niż wynikające z obowiązków służbowych kontakty z jednym ze skazanych, dostarczał mu żywność oraz wyroby tytoniowe, wbrew przepisom regulującym uzyskiwanie przez skazanych artykułów żywnościowych i tytoniowych, a także udzielał wbrew przepisom innym nieupoważnionym osobom informacji na temat osadzonych w Areszcie Śledczym w O., czym działał na szkodę interesu publicznego. Za czyny te wymierzono oskarżonemu kary jednostkowe 10 miesięcy oraz 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę.
Łącząc wymierzone wobec oskarżonego kary jednostkowe pozbawienia wolności Sąd Okręgowy wymierzył mu karę łączną 5 lat pozbawienia wolności.
Zasądził też na rzecz pokrzywdzonego kwotę 10 tys. zł tytułem nawiązki.
Sąd Apelacyjny rozpozna apelację obrońcy oskarżonego co do winy.