W dniu 12 kwietnia 2021r., godz. 9.00, s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się sprawą dotyczącą nielegalnej uprawy konopi (syg. Akt II AKa 195/20).
Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał 2 młodych mężczyzn za winnych tego, że w okresie od kwietnia 2018 r. do stycznia 2019r., działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu, wbrew przepisom ustawy, prowadzili uprawę konopi innych niż włókniste w ilości nie mniejszej niż 150 sztuk roślin mogących dostarczyć znacznych ilości ziela konopi innych niż włókniste w ilości co najmniej 35 000g, a następnie ścięli je, posegregowali, rozdrobnili wytwarzając z nich znaczne ilości środków odurzających w ilości nie mniejszej niż 35 000g, a następnie wprowadzili je do obrotu, za co wymierzył im kary po 4 lata pozbawienia wolności oraz kary grzywny w wysokości po 100 stawek dziennych przyjmując jedną stawkę dzienną za równoważną kwocie 50 zł.
Ponadto jeden z oskarżonych został skazany za dwa inne czyny z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii polegające na uprawie konopi na kary 6 miesięcy oraz 1 roku pozbawienia wolności.
Drugiemu z mężczyzn wymierzono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo polegające na posiadaniu przyrządów w postaci wentylatorów, nawilżacza, ozonatora powietrza, filtra powietrza, kanałów wentylacyjnych, namiotu wyłożonego folia aluminiową, lampy jarzeniowej, które przeznaczone były do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających.
Oskarżonym wymierzono kary łączne w wysokości 5 lat oraz 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł też wobec nich przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa w kwotach po 100 tys. zł.
Sąd Apelacyjny rozpozna apelacje obrońców obu oskarżonych skierowane co do winy.
Trzeciemu z mężczyzn prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: wielokrotnego, wbrew przepisom ustawy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udzielania środka odurzającego w postaci ziela konopi w ilości nie mniejszej niż 30 g oraz posiadania wbrew przepisom ustawy środka odurzającego w postaci 2,74 g ziela konopi. Od pierwszego z zarzuconych czynów został on uniewinniony, zaś co do drugiego postępowanie karne Sąd Okręgowy umorzył uznając, że orzeczenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Wyrok w tym zakresie zaskarżył prokurator.