W dniu 9 listopada 2021r. godz. 12.45 s. IV Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą śmierci mężczyzny w Grajewie (sygn.. akt II AKa 216/21).

W sprawie oskarżonych jest 3 mężczyzn, którzy według ustaleń Sądu Okręgowego w Łomży mieli w dniu 21 czerwca 2020r. wspólnie i w porozumieniu wedrzeć się na teren ogrodzonej zamkniętej posesji, a następnie do domu pokrzywdzonego, którego zaatakowali doprowadzając do jego śmierci. Jeden z oskarżonych miał działać z zamiarem bezpośrednim zabójstwa zadając ciosy kijem bejsbolowym w głowę, okolice łopatki prawej, okolicę tylną ramienia prawego oraz klatkę piersiową, co spowodowało między innymi obrażenia, w postaci złamania kości pokrywy czaszki, masywnego krwotoku podtwardówkowego oraz złamań żeber po obu stronach, w wyniku czego na skutek obrażeń czaszkowo-mózgowych pokrzywdzony zmarł. Sąd I instancji wymierzył mu za to karę 12 lat pozbawienia wolności

Drugi z napastników uznany został winnym udziału w pobiciu pokrzywdzonego ze skutkiem śmiertelnym, tj. czynu z art. 158 § 3 k.k. i skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności. Jego zachowanie miało polegać na tym, że stwarzając swoją obecnością przewagę fizyczną i psychiczną nad pokrzywdzonym, uniemożliwił mu ucieczkę oraz asystował zadawaniu ciosów przez pierwszego z oskarżonych kijem bejsbolowym w głowę i korpus pokrzywdzonego, co spowodowało między innymi obrażenia w postaci złamania kości pokrywy czaszki, masywnego krwotoku podtwardówkowego oraz złamań żeber po obu stronach, w wyniku czego na skutek obrażeń czaszkowo-mózgowych pokrzywdzony zmarł.

Trzeciego z mężczyzn uznano za winnego zakłócenia miru domowego pokrzywdzonego i nieudzielenia mu pomocy w sytuacji, gdy znajdował się on w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, na co wskazywało obfite krwawienie z okolic ważnych dla życia narządów, tj. głowy pokrzywdzonego, spowodowane zadawaniem silnych uderzeń kijem bejsbolowym w okolice głowy i korpus, pomimo iż mógł udzielić mu pomocy poprzez zawiadomienie służb medycznych bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. czynu z art. 193 k.k. w zb. z art. 162 § 1 k.k. Temu oskarżonemu Sąd Okręgowy wymierzył karę 7 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3-letni okres próby.

 

            Wyrok w zakresie kar wymierzonych oskarżonym zaskarżył prokurator.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 09 listopad 2021 Radosław Świsłocki