W dniu 24 września 2024 roku, godz. 13:00, s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę o czyny z art. 148 § 1 k.k. i z art. 190 § 1 k.k. popełnione z użyciem myśliwskiego noża. W tej sprawie w I instancji orzekał Sąd Okręgowy w Ostrołęce, który w dniu 10 kwietnia 2024 roku wydał wyroku skazujący oskarżonego na karę łączną 15 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności (sygn. akt II K 67/23).
Oskarżony został uznany za winnego tego, że:
- w dniu 31 października 2022 r. w Pułtusku woj. mazowieckie działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia przy użyciu noża typu myśliwskiego zadał pokrzywdzonemu pojedynczą ranę kłutą w klatkę piersiową, której kanał penetrował przez całą grubość powłok ciała, trzon mostka, tkanki miękkie śródpiersia, worek osierdziowy, przednią ścianą prawej komory serca w jej górnej części i kończył się w świetle prawej komory serca, na skutek czego doszło do wykrwawienia się pokrzywdzonego z otwartej rany serca skutkującego jego zgonem, tj. czyn z art. 148 § 1 k.k.,
- w dniu 31 października 2022 r. w Pułtusku woj. mazowieckie przy użyciu noża typu myśliwskiego groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia w ten sposób, że po zadaniu rany kłutej klatki piersiowej jednemu z pokrzywdzonych gonił drugiego pokrzywdzonego trzymając w ręku nóż, przy czym groźba ta wzbudziła w pokrzywdzonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, tj. czyn z art. 190 § 1 k.k.
Apelacje od powyższego wyroku wywiedli obrońca oraz pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. Obrońca zawnioskował o zmianę wyroku i uniewinnienie oskarżonego, ewentualnie o umorzenie postępowania wobec niepoczytalności, alternatywnie o wymierzenie kary łącznej w granicach dolnego zagrożenia. Z kolei pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego wniósł o zmianę wyroku poprzez orzeczenie kary 25 lat pozbawienia wolności za czyn z art. 148 § 1 k.k., ewentualnie zastrzeżenie, że warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej niż po odbyciu 12 lat kary pozbawienia wolności.