Sąd Apelacyjny w Białymstoku w dniu 12 września 2024 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 11 grudnia 2023 roku sygn. akt II K 90/23 co do czynu z pkt. I w ten sposób, że ustalił, iż oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego. W pozostałym zakresie, w tym także w zakresie wymiaru orzeczonej kary łącznej pozbawienia wolności, wyrok sądu I instancji został utrzymany w mocy.

Sędzia sprawozdawca, podając ustne motywy rozstrzygnięcia, zwrócił uwagę na szczegółową ocenę zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, jakiej dokonał sąd I instancji oraz na przejrzystość i wysoki poziom złożonych w sprawie apelacji.

Sąd Apelacyjny nie uznał zarzutów z apelacji obrońców za zasadne, stwierdzając, że są one czysto polemiczne w stosunku do prawidłowych ustaleń Sądu Okręgowego. Natomiast częściowo zasadna okazała się apelacja prokuratorska, albowiem w istocie rzeczy okoliczności popełnienia czynu nakazywały uznać, że oskarżony działał w zamiarze bezpośrednim zabójstwa.

Uzasadniając stanowisko Sądu Apelacyjnego w powyższym zakresie, sędzia sprawozdawca wskazał, że oskarżony to osoba młoda ale jednocześnie zepsuta, bezkrytyczna w stosunku do jakichkolwiek norm społecznych czy norm prawnych. Nad swoją ofiarą pastwił się, dążąc do uzyskania oświadczenia o fikcyjnej spłacie zobowiązania pieniężnego na rzecz pokrzywdzonego. Sąd Apelacyjny na podstawie analizy materiału dowodowego za słuszny uznał pogląd, że wszystkie obrażenia, jakich doznał pokrzywdzony powstały - inaczej niż to próbowali przekonać obrońcy w apelacjach  – w kontakcie z oskarżonym, w czasie jednego zdarzenia.

W końcowej fazie zdarzenia, wobec zdecydowanego protestu pokrzywdzonego i jego deklaracji, że sprawę długu skieruje do egzekucji komorniczej, oskarżony wepchnął pokrzywdzonego do stawu dwukrotnie, a następnie trzykrotnie zanurzył w stawie jego głowę skierowaną twarzą w stronę tafli wody. Następnie zabronił świadkowi zdarzenia udzielenia pokrzywdzonemu pomocy i odjechał z miejsca zdarzenia. Wszystko to razem wskazuje na słuszność zapatrywania prokuratora co do działania przez oskarżonego w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia i w tym zakresie wyrok sądu I instancji należało zmienić.

Odnosząc się zaś do utrzymanego w mocy wymiaru kary łącznej 25 lat pozbawienia wolności, Sąd Apelacyjny uznał, że jest to kara adekwatna do stopnia zawinienia. Oskarżony, jak wskazano wcześniej, to osoba młoda i orzeczona wobec niego kara nie ma charakteru eliminacyjnego. Jest to dla oskarżonego czas na naprawę swego zachowania. 

Wyrok jest prawomocny.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 12 wrzesień 2024 Bartosz Stankiewicz