20 lutego 2025 roku o godzinie 11:30 s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę działającej przed laty międzynarodowej grupy przestępczej organizującej wbrew przepisom przekraczanie granicy Polski z Białorusią obywatelom innych państw. Wyrok w I instancji wydał Sąd Okręgowy w Białymstoku w dniu 24 lipca 2024 roku w sprawie sygn. akt III K 81/23.
Oskarżonym w tej sprawie mężczyzna narodowości białoruskiej, były funkcjonariusz straży granicznej, stanął m. in. pod zarzutem tego, że:
- od lata 2000 r. daty bliżej nieustalonej do 22 września 2004 r. na terenie Republiki Białoruś oraz w Białej Podlaskiej woj. lubelskiego i w okolicach miejscowości Rygol, Płaska, Krynki i Dubicze Cerkiewne woj. podlaskiego, wspólnie i w porozumieniu z ustalonym mężczyzną narodowości polskiej i innymi ustalonymi i nieustalonymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, brał udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej działając w jej mniejszej jednostce organizacyjnej kierowanej przez nieustaloną osobę o pseudonimach „W.” i „S.”, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu wbrew przepisom przekraczania granicy Polski z Białorusią obywatelom innych państw, tj. czynu z art. 258 § 1 k.k.,
- w okresie od 29 lipca 2005r. do 13 lipca 2007r. na terenie Republiki Białoruś oraz w okolicach miejscowości: Kuzawka, Bubel-Łukowiska woj. lubelskiego, Białowieża, Neple woj. podlaskiego, a także w Warszawie woj. mazowieckiego oraz w innych miejscowościach na terenie Polski, wspólnie w porozumieniu z innymi ustalonymi i nieustalonymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, brał udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu wbrew przepisom przekraczania granicy Polski z Białorusią obywatelom innych państw, kierując jednocześnie mniejszą jednostką organizacyjną wskazanej zorganizowanej grupy przestępczej, tj. czynu z art. 258 § 3 k.k. w zb. z art. 258 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.
Nieprawomocnym wyrokiem skazującym objęte zostały także m. in. przestępstwa z art. 264 § 2 i 3 k.k., art. 270 k.k. Imigranci pochodzili z Azji; głównie Chin i Wietnamu. Ich przerzuty koordynowała w Moskwie nieustalona osoba.
Jak wynika z uzasadnienia sądu I instancji, oskarżony wspólnie z innymi funkcjonariuszami białoruskiej Straży Granicznej doprowadzał nielegalnych imigrantów przybyłych z Azji do granicy polsko-białoruskiej. W uzgodnionym terminie i miejscu przekazywał ich ludziom, którzy wchodzili w skład grupy zorganizowanej przez obywatela polskiego. Następnie imigranci byli dowożeni w okolice Warszawy, przejmowali ich inne osoby zaangażowane w ten proceder. Docelowo imigranci trafiali do różnych państw Europy Zachodniej. W czasie kolejnych okresów działalności grupy dokonano przerzutów co najmniej kilkuset osób.
Sąd I instancji orzekł karę łączną 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wymiarze 480 stawek dziennych po 150 złotych każda.
Apelacje od wyroku sądu I instancji wywiedli obrońcy oskarżonego oraz oskarżyciel publiczny.