Dnia 19 grudnia 2012 r. o godzinie 12.00, na sali nr II Sąd Apelacyjny w Białymstoku będzie rozpatrywał sprawę o zwrot nakładów małżonków, zamieszkujących na działce obywatelki Niemiec (I ACa 697/12).
Małżonkowie domagali się od pozwanej zwrotu 210 000 zł za przeprowadzone remonty, zarybienie stawu, założenie sadu, postawienie ogrodzenia i wybudowanie altany ogrodowej. Wskazali że wynajmowali posiadłość od Nadleśnictwa Szczytno, w przekonaniu, że było ono właścicielem tej działki.
Pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zwrot kosztów procesu. Podkreśliła, że nie ma żadnych zobowiązań wobec małżonków, którzy opuszczając jej posiadłość zabrali swoje rzeczy i zrzekli się wszelkich roszczeń.
Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 16 lipca 2012 r.oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu.
Sąd I instancji ustalił, że w 1981 r. małżonkowie otrzymali od Nadleśnictwa Szczytno (w którym pracował powód) działkę w Nartach, a w 1987 r. mieszkanie służbowe w budynku tam położonym.
Właścicielem tej działki jest pozwana obywatela Niemiec, która swoich praw dochodziła w toku postępowania sądowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym. Korzystny dla siebie wyrok uzyskała ona po orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 13.12.2005 r. W 2006 r. kobieta wystąpiła o eksmisję powodów, a od stycznia 2006 r. pobierała od nich opłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości. W kwietniu 2011 r. małżonkowie wyprowadzili się stamtąd.
Sąd Okręgowy stwierdził m.in., że małżonkowie nie pozostawali z pozwaną w żadnym stosunku prawnym, a nieruchomość użyczyło im Nadleśnictwo Szczytno, od którego powinni dochodzić zwrotu nakładów.