W dniu 24 kwietnia 2013 r. na sali nr I o godzinie 1400  Sąd Apelacyjny ogłosi wyrok w sprawie pracownika i jednocześnie przewodniczącego komisji zakładowej NZZ „Solidarność” przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Białymstoku (IIIAPa 1/13).

Powód wniósł o ustalenie, że posiada prawo wyboru dwóch członków rady nadzorczej MPEC.

Pozwane przedsiębiorstwo zażądało oddalenia powództwa.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 28 grudnia 2012r. oddalił powództwo oraz zasądził od powoda dla MPEC zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w akcie założycielskim Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z dnia 3 września 1992r. był przepis gwarantujący pracownikom prawo wyboru dwóch członków rady nadzorczej tej spółki, w tym wiceprzewodniczącego. Jednak został uchylony, uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników MPEC z dnia 17 grudnia 2008r.

Zdaniem Sądu Okręgowego powyższa zmiana aktu założycielskiego była zgodna z prawem. Powód zatem utracił prawo wyboru członków rady nadzorczej MPEC. Tego prawa nie gwarantowały mu przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 1996r. o gospodarce komunalnej. Ustawa zapewniała je tylko pracownikom spółek powstałych w wyniku przekształcenia z dniem 1 lipca 1997 r. przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy, z mocy prawa. Tylko w takich spółkach musiała być utworzona rada nadzorcza, której członków wybierali m.in. pracownicy. Z kolei MPEC powstało w 1992r. w inny sposób oraz nie musiało powoływać rady nadzorczej.  

Powód w apelacji domaga się zmiany wyroku Sądu Okręgowego i ustalenia prawa do powołania członków rady nadzorczej spółki. Ewentualnie żąda uchylenia wyroku i przekazania sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.