Dnia 16 maja 2014r. o godzinie 1000, na sali nr II Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się apelacją inwestorki budowy galerii handlowej w Zambrowie w sprawie, którą wytoczyła dyrektorowi oddziału regionalnego TVP S.A. w Białymstoku (I ACa 87/14).
Powódka domaga się od pozwanego opublikowania na stronie internetowej TVP S.A. oddziału w Białymstoku oraz w programie „Obiektyw" emitowanym w TVP Białystok sprostowania informacji podanych w „Obiektywie” 16 maja 2011r. oraz na stronie internetowej TVP Białystok o budowie galerii handlowej w Zambrowie.
Pozwany wniósł o oddalenie powództwa oraz zasądzenie kosztów podstępowania.
Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 22 listopada 2013 r. oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu.
Sąd ustalił, że 16 maja 2011r. w „Obiektywie” i stronach internetowych TVP Białystok opublikowano materiał pt. „Budowa galerii pod znakiem zapytania”, której inwestorem jest powódka, a właścicielem terenu jej mąż. W materiale zastępca burmistrza Zambrowa stwierdził, że: „O budowie galerii dowiedzieliśmy się z tablicy informacyjnej, gdy została postawiona po wydaniu pozwolenia na budowę.”, oraz „Miejscowy plan zagospodarowania nie przewiduje tam w ogóle obiektów handlowych, nie mówiąc już o sklepach wielkopowierzchniowych”. Wicestarosta zambrowski zaś powiedział: „Powierzchnia sprzedaży jest zgodna z miejscowym planem i nie przekracza 2 tysięcy metrów kwadratowych”, a właściciel nieruchomości: „To co robię, robię zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju i tu nie mam się czego obawiać”. Została też podana informacja o: powierzchni galerii (11.000 m2), braku zgody na budowę miejskich radnych, a nawet o nie złożeniu wniosku o udzielenie takiej zgody. Widzowie usłyszeli również, że burmistrz Zambrowa poprosi CBA o zbadanie jak doszło do wydania pozwolenia na budowę oraz że zaskarżył to pozwolenie do wyższej instancji. Autorka materiału pytała, czy obiekt jest stawiany wbrew prawu, czy na granicy prawa oraz jak udało się obejść przepisy i dlaczego w sprawę zaangażował się starosta zambrowski.
Sąd Okręgowy uznał, że materiał prasowy zawierał prawdziwe informacje (odnośnie powierzchni galerii, niezgodności budowy z projektem zagospodarowania przestrzennego, braku zgody radnych Miasta Zambrowa na budowę). Przepisy prawa prasowego nie zezwalają na jego sprostowanie, gdyż obejmuje wypowiedzi konkretnych osób, cytowanych przez dziennikarkę. Poza tym materiał został przygotowany z rzetelnie i obiektywnie.