W dniu 13 listopada 2014r. o godz. 11.00, na sali nr II Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna apelację wniesioną przez pozwanego Eugeniusza K. w sprawie dotyczącej zambrowskiej galerii handlowej BEM (sygn. akt I ACa 479/14).
Pozwany to lokalny przedsiębiorca i radny powiatowy, który w czerwcu 2012r. rozesłał do przyszłych najemców lokali w budującej się galerii pismo, zawierające poważne zarzuty pod adresem Wandy P., będącej inwestorem galerii, dotyczące m.in. posługiwania się sfałszowaną dokumentacją budowlaną, manipulowania najemcami, istnienia groźby wystąpienia katastrofy budowlanej.
Wanda P. skierowała sprawę do sądu, domagając się zakazania Eugeniuszowi K. rozpowszechniania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji dotyczących Galerii BEM w Zambrowie i złożenia oświadczenia zawierającego przeprosiny, a także zasądzenia od pozwanego na jej rzecz kwoty 50.000 zł oraz 100.000 zł na rzecz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej zdaniem działanie pozwanego stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji, jego celem było zdyskredytowanie powódki jako inwestora. Doszło również do naruszenia jej dóbr osobistych, to jest dobrego imienia oraz renomy przedsiębiorcy.
Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił powództwo w części. Uznał, że zachowanie Eugeniusza K. wyczerpywało znamiona czynu nieuczciwej konkurencji i zakazał pozwanemu rozpowszechniania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji dotyczących Galerii BEM w Zambrowie, zobowiązał pozwanego do przeproszenia powódki i zamieszczenia w lokalnej prasie stosownego oświadczenia oraz zasądził na rzecz powódki kwotę 10 tys. złotych, a na rzecz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie kwotę 15 tys. złotych.
Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Eugeniusz K., który złożył apelację, domagając się zmiany wyroku poprzez oddalenie powództwa w całości bądź jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu. Pozwany twierdzi, że działał nie jako przedsiębiorca, ale mieszkaniec Zambrowa i radny, w interesie społecznym, a informacje zawarte w piśmie skierowanym do najemców lokali były prawdziwe i znalazły potwierdzenie w orzeczeniach wydanych przez organy administracji. Niezależnie od tego zakwestionował też wysokość kwot zasądzonych na rzecz powódki oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
W tym samym dniu o godz. 10.30 na Sali nr II rozpoznana zostanie także sprawa z powództwa spółki jawnej „R.” w Warszawie przeciwko Eugeniuszowi K. o zakazanie podejmowania czynów nieuczciwej konkurencji, złożenie oświadczenia i zapłatę. Sprawa dotyczy również Galerii BEM w Zambrowie (sygn. akt I ACa 478/14).