W trakcie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w dniu 16 listopada 2014r., do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęło 21 spraw w trybie wyborczym, wniesionych na podstawie art. 111 § 1 Kodeksu wyborczego (do dnia 14.11.2014r. do godz. 15.00).
Przepis ten stanowi, że jeżeli rozpowszechniane, w tym również w prasie w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.), materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia o zakazie rozpowszechniania takich informacji, przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje, nakazaniu sprostowania takich informacji, nakazaniu publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste, nakazaniu przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone, nakazaniu uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100.000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Trybowi temu podlegają tylko i wyłącznie takie działania, które przybierają formę agitacji wyborczej. Zgodnie zaś z art. 105 § 1 Kodeksu wyborczego agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.
Sąd okręgowy musi rozpoznać wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin.
Spośród spraw, które wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku zasadne okazały się zażalenia w 6 sprawach, w 14 wniesione środki odwoławcze oddalono. Jedna sprawa oczekuje jeszcze na rozpoznanie.