W dniu 16 grudnia 2014r, godz. 10.50 na sali nr IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę dotyczącą podrobienia pieniędzy i wprowadzenia ich do obrotu (sygn. akt II AKa 251/14).
Sprawa wyszła na jaw na początku 2014r., podczas próby wprowadzenia do obrotu fałszywego banknotu o wartości 100 zł w sklepie „Żabka” przy ul. Wysockiego w Białymstoku. Tydzień wcześniej w tym samym sklepie podczas liczenia utargu również znaleziono fałszywy banknot o tym nominale. Trzecią fałszywkę ujawniono w sklepie „Żabka” przy ul. Wincentego Pola w Białymstoku.
W toku postępowania ustalono, że kilka miesięcy wcześniej oskarżony Jarosław B. podczas skanowania rodzinnych zdjęć wpadł na pomysł zeskanowania banknotu o nominale 100 zł. Na domowym skanerze zintegrowanym z drukarką wydrukował około 17 banknotów, powycinał je i przechowywał w swoim mieszkaniu. Po pewnym czasie, w trakcie imprezy alkoholowej, przekazał trzy „fałszywki” swoim kolegom.
Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał oskarżonego Jarosława B. winnym podrobienia nie mniej niż 17 sztuk banknotów o nominale 100 PLN pieniędzy i puszczenie w obieg 3 fałszywych banknotów i skazał go na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Oskarżony Jarosław P. został uznany winnym wprowadzenia do obiegu 1 podrobionego banknotu i skazany za to na karę 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 30 godzin miesięcznie. W stosunku do obu oskarżonych sąd zastosował instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Apelację od wyroku wniósł obrońca oskarżonego Jarosława B., domagając się jego uniewinnienia. Natomiast prokurator zaskarżył wyrok na niekorzyść obu oskarżonych w części dotyczącej orzeczenia o karze, zarzucając jej rażącą niewspółmierność.