W dniu 26 maja 2015r. o godz. 10.30, sala nr IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę
II AKa 77/15, dotyczącą oświadczenia lustracyjnego, jakie związku z ubieganiem się o funkcję radnego Rady Miasta Olsztyn złożył w dniu 11.10.2010 r. Podał on, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa w rozumieniu art. 3a ustawy z dnia 18.10. 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 – 1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr 63, poz. 425 z późniejszymi zmianami).
W toku postępowania lustracyjnego, wszczętego przed Sądem Okręgowym w Olsztynie na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Białymstoku kandydat na radnego wyjaśnił, że nie istnieje żaden dokument, który wskazywałby na podjęcie przez niego współpracy z S.B., zaś akta przedmiotowej sprawy w znakomitej części zawierają materiały dotyczące innych, co prawda znanych mu osób, lecz nie dotyczą jego osoby. Ponadto IPN nie powinien przyjmować za wiarygodne kopii meldunków operacyjnych, których treść była albo zmyślona przez ich autorów, albo też dotyczyły one informacji o których on nic nie wiedział. Podnosił też nieprawdziwość informacji podawanych przez S.B. oraz to, że Służba ta miała dokonywać fikcyjnych pozyskań T.W.
Dodał, że w tamtych czasach każdy, kto wyjeżdżał za granicę, musiał mieć kontakty z SB, lecz on nigdy nie był współpracownikiem tej instytucji. Stwierdził, że kiedy przyjeżdżał na krótko do kraju, to często przeprowadzano u niego przeszukania. Ponadto podał, że w czasie tych czynności, bądź podczas przesłuchań wielokrotnie miał propozycje podjęcia współpracy ze Służbą, lecz tego nie zrobił.
Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że choć teczka pracy i personalna lustrowanego zostały zniszczone, kwerenda akt IPN dostarczyła dowodów, że kandydat na radnego podjął współpracę i dostarczył szereg istotnych dla S.B. informacji.
Dlatego wyrokiem z dnia 20.02.2015r. stwierdził, że w związku z ubieganiem się o funkcję publiczną, jako kandydat na radnego Rady Miasta Olsztyn w dniu 11.10.2010 r. złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne; orzekł wobec lustrowanego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy – na okres lat 4 (czterech); orzekł wobec lustrowanego zakaz pełnienia funkcji publicznej, o której mowa w art. 4 pkt 2 – 54 cytowanej ustawy na okres lat 4 (czterech).
Sąd Apelacyjny rozpozna zarzuty zgłoszone przez obrońcę lustrowanego i prokuratora.