W dniu 21 stycznia 2016r. przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zostanie rozpoznana sprawa dotycząca zorganizowanej grupy przestępczej działającej przez kilka lat na terenie Łomży (sygn. akt II AKa 190/15).
Jak ustalił Sąd Okręgowy w Łomży grupa ta, w skład której w rożnych okresach czasu wchodziły różne ustalone i nieustalone osoby, miała na celu popełnianie przestępstw polegających na wprowadzaniu do obrotu i udzielaniu innym osobom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, a także na wewnątrzwspólnotowym nabyciu polegającym na zakupie na terytorium Królestwa Belgii i przemieszczeniu na teren Rzeczypospolitej Polskiej znacznych ilości środka odurzającego w postaci marihuany, jak też wewnątrzwspólnotowych dostawach z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Królestwa Belgii i Szwecji znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci amfetaminy celem ich sprzedaży, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Grupa ta kierowana była przez dwóch braci M., do których należały m.in. decyzje w zakresie cen i ilości zakupu, sprzedaży narkotyków i do nich spływały zyski. Powszechnie znane były też sankcje z ich strony za ewentualny brak rozliczeń z tytułu sprzedaży narkotyków lub dokonywanie jej towarem od nich nie pochodzącym.
W związku z handlem narkotykami na terenie Łomży dochodziło do wzajemnych sporów i konfliktów pomiędzy grupami zajmującymi się tym procederem. Chodziło przede wszystkim o konkurencję w zakresie terenu sprzedaży narkotyków, stref wpływów i uzyskiwanych zysków. Z tego powodu bracia M. skonfliktowali się z Adamem Ś. pseudonim „Smerf”, którego postanowili zlikwidować. Próba zabójstwa miała miejsce we wrześniu 2006r., kiedy to na ulicach Łomży wywiązała się strzelanina pomiędzy członkami obu grup.
Głównym oskarżonym, tj. Adamowi M. i Grzegorzowi M. Sąd Okręgowy w Łomży, uznając ich winę, wymierzył kary odpowiednio 14 lat i 12 lat pozbawienia wolności oraz grzywny. Ponadto orzekł przepadek korzyści majątkowych uzyskanych z przestępstwa w kwotach przekraczających łącznie 2,5 miliona złotych.
W przedmiotowej sprawie oskarżono też 8 innych osób, z których część była członkami grupy, którym postawiono zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sąd Okręgowy uznał je za winne i skazał na kary od 1 roku i 6 miesięcy do 7 lat pozbawienia wolności.
Sąd Apelacyjny rozpozna środki odwoławcze wniesione przez prokuratora i obrońców oskarżonych.