W dniu 22 stycznia 2016r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w zasadniczej części utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie wobec grupy osób oskarżonych o dokonanie i usiłowanie dokonania kilkudziesięciu oszustw tzw. metodą „na wnuczka” (sygn. akt II AKa 122/15).
Niewielka korekta wyroku dotyczyła usunięcia z opisu czynów przypisanych trzem oskarżonym w sprawie kobietom (których rola w popełnieniu przestępstw nie była wiodąca) ustalenia, że z popełniania przestępstw uczyniły sobie stałe źródło dochodu, co wiązało się ze zmianą kwalifikacji prawnej poprzez eliminację z podstawy prawnej art. 65 § 1 k.k. oraz częściowym złagodzeniem orzeczonych wobec nich kar pozbawienia wolności.
W pozostałym zakresie zarówno ustalenia faktyczne przyjęte przez Sąd Okręgowy, dokonana ocena prawna przypisanych oskarżonym przestępczych zachowań oraz wymierzone kary uzyskały aprobatę sądu odwoławczego, który tym samym nie podzielił zarzutów sformułowanych we wniesionych środkach odwoławczych.
Jak podkreślił sędzia sprawozdawca, symbolicznie sprawa znalazła swój finał w Dniu Dziadka.
Wyrok jest prawomocny i nie podlega zaskarżeniu w drodze zwyczajnych środków zaskarżenia. Strony mogą wnieść kasację do Sądu Najwyższego.