W dniu 27 kwietnia 2016r., godz. 9.00, s. IV Sąd Apelacyjny rozpozna sprawę trzech mężczyzn oskarżonych o pobicie i zgwałcenie Elżbiety S. (sygn. akt II AKa 39/16).

Do zdarzenia miało dojść w dniu 10 listopada 2014r. w pustostanie przy ul. Bohaterów Getta w Białymstoku. Jak ustalił Sąd Okręgowy, młodzi mężczyźni spotkali się tam wieczorem w celu wspólnego spożycia alkoholu. Około godziny 22.00 dołączyła do nich dużo starsza pokrzywdzona, znajoma ojca jednego z nich. W trakcie imprezy jeden z oskarżonych zaczął wypowiadać się niepochlebnie o synu pokrzywdzonej, nazywając go „konfidentem”, co finalnie stało się powodem wybuchu niepohamowanej agresji skierowanej wobec kobiety przez pozostałych uczestników libacji. Mężczyźni w ramach odwetu za to, że jak twierdzili, syn kobiety jest donosicielem, zaczęli uderzać ją pięściami w twarz, po głowie i kopać po całym ciele oraz szarpać za włosy. Na chwilę do napastników dołączył siostra jednego z nich, dwukrotnie uderzając pokrzywdzoną. Atakowana kobieta próbowała uciec, jednakże bezskutecznie. Wypity alkohol spowodował, że napastnicy zachowywali się niezwykle agresywnie. Zaczęli nawet skakać na jej głowę oraz przykładali ostrze siekiery do szyi kobiety. Następnie wszyscy po kolei, stosując przemoc w postaci uderzeń pięścią, popychania, kopania i przytrzymywania rękoma dokonali jej zbiorowego zgwałcenia. Ostatecznie kobiecie udało się uciec z miejsca zdarzenia, a spotkany znajomy, widząc zły stan jej zdrowia, wezwał karetkę pogotowia ratunkowego, zaś pracownicy tej instytucji wezwali policję.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, uznając oskarżonych za winnych pobicia i zbiorowego zgwałcenia, skazał ich na kary 1 roku pozbawienia wolności (za czyn z art. 158 § 1 k.k.) oraz 3 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności (za czyn z art. 197 § 3 pkt 1 k.k.). Ostatecznie zaś dwóm oskarżonym, tj. Robertowi F. i Kamilowi S. wymierzył kary łączne w wymiarze po 3 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Trzeciemu z nich, Damianowi N. skazanemu dodatkowo za inne czyny, w tym za rozbój, wymierzył karę łączną 5 lat pozbawienia wolności.

            Udział w pobiciu Elżbiety S. sąd przypisał również siostrze jednego z oskarżonych, Monice F., która na krótko przyłączyła się do mężczyzn, zadając pokrzywdzonej 2 uderzenia, po czym odstąpiła od dalszego popełniania przestępstwa i opuściła pustostan.  Jej działanie naraziło realnie Elżbietę S. wyłącznie na bezpośrednie niebezpieczeństwo wystąpienia skutku z art. 157 § 1 k.k., podczas gdy działanie przebywających od początku do końca zdarzenia pozostałych, biorących udział w tym pobiciu osób, na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego oskarżonej kobiecie sąd wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2-letni okres próby.

            W tym samym postępowaniu na karę grzywny skazana została Bożena B., matka jednego ze sprawców pobicia i zgwałcenia Elżbiety S., która kierowała słowa powszechnie uznawane za obelżywe do funkcjonariuszy Policji i zmuszała ich do zaniechania czynności służbowej polegającej na zatrzymaniu jej syna.

 

            Sąd Apelacyjny rozpozna środki odwoławcze wniesione przez prokuratora i obrońców oskarżonych.

            Prokurator zaskarżył wyrok na niekorzyść 3 mężczyzn oskarżonych o pobicie Elżbiety S., domagając się uznania, że posługiwali się oni niebezpiecznym narzędziem w postaci siekiery i skazania ich za czyn z art. 159 k.k. w miejsce art. 158 § 1 k.k. oraz wymierzenia surowszych kar.    

Obrońcy Kamila S. i Roberta F. wnieśli o uniewinnienie ich od popełnienia przestępstwa zgwałcenia i złagodzenie kar orzeczonych za pobicie.

Obrońca Damiana N. wniósł o jego uniewinnienie ewentualnie, wymierzenie kary łącznej na zasadzie absorpcji.

Obrońcy Moniki F. i Bożeny B. wnieśli o uniewinnienie ich od popełnienia zarzucanych im czynów.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.