Sąd Apelacyjny z Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczący kradzieży w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie (II AKa 58/16).

Apelacja obrońcy oskarżonego uznana została za niezasadną, sąd odwoławczy nie podzielił zarzutów podniesionych przez obrońcę Piotra S. dotyczących niewłaściwej oceny materiału dowodowego, skutkującej niezasadnym przypisaniem oskarżonemu kradzieży zabytkowego listu biskupa Cybistry i sufragana warmińskiego Edwarda z 19 października 1903 roku.

W sprawie ustalone zostało w sposób bezsporny, że w mensie ołtarza św. Franciszka znajdowały się zarówno relikwie świętego Wiktora, jak i list biskupa Cybistry i sufragana warmińskiego Edwarda. Dowodzą tego zeznania konserwatora zabytków, który w 2014r. wykonywał prace konserwatorskie ołtarza i sporządził wówczas dokumentację fotograficzną. Jednocześnie zebrane dowody nie dostarczyły żadnych podstaw do uznania, że przedmiotowy list mógł zostać zabrany z miejsca, w którym go przechowywano, przez inną osobę i w innym czasie. To Piotr S., dokonując kradzieży relikwii świętego Wiktora, do czego się przyznał, zabrał także przedmiotowy list.  

Nie budzi też żadnych wątpliwości, że oskarżony miał świadomość co do tego, że ukradzione przez niego przedmioty, zarówno relikwie, jak i list, chociażby z uwagi na specjalne miejsce ich przechowywania, miały szczególną wartość religijną i stanowiły dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Sąd Apelacyjny nie znalazł również żadnych powodów do ingerencji w orzeczenie o karze. Wymierzona oskarżonemu za przypisane mu przestępstwo kara 1 roku i 2 miesięcy, której wykonanie warunkowo zawieszono tytułem próby, w żadnym razie nie może zostać uznana za rażąco niewspółmiernie surową.

 

Wyrok jest prawomocny.

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.