W dniu 17 maja 2016r., godz. 10.30., s. IV Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpozna sprawę Edwarda R., skazanego nieprawomocnie na karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo.
Jak ustalił Sąd Okręgowy w Suwałkach, w dniu 22 lipca 2014r. w godzinach wieczornych oskarżony wraz z 3 innymi mężczyznami przyjechał do domu, w którym mieszkał pokrzywdzony i dokonał jego zabójstwa poprzez zadanie 22 ciosów nożem, z których 2 okazały się śmiertelne, pokrzywdzony zmarł po przewiezieniu do szpitala. Oskarżony i pokrzywdzony Piotr W. znali się z więzienia, a po jego opuszczeniu utrzymywali kontakty towarzyskie. Jakiś czas przed zdarzeniem doszło jednak pomiędzy nimi do nieporozumienia i kontakty te się urwały. Motywem działania oskarżonego była najprawdopodobniej chęć odzyskania dobrego imienia, które utracił w środowisku przestępczym z winy pokrzywdzonego.
W ocenie Sądu Okręgowego w sprawie brak jest jakiegokolwiek racjonalnego powodu, który mógłby w pewien sposób tłumaczyć zachowanie oskarżonego. Dążąc do odzyskania swoiście pojmowanego „honoru” działał z bezsensowną przemocą, okrucieństwem i bezwzględnością. Z opinii sądowo psychiatryczno-psychologicznej wynika, że oskarżony jest osobą wybuchową, doprowadza do spięć pomiędzy ludźmi, potrafi się mścić, może być skłonny do przygotowywania i realizowania zamierzonej zemsty.
Wymierzając oskarżonemu karę 25 lat pozbawienia wolności Sąd Okręgowy uznał, że
długi okres izolacji ma na celu ochronę społeczeństwa przed jego agresją i negatywnymi konsekwencjami jego czynów. Oskarżony był uprzednio wielokrotnie karany, m.in. za czyny przeciwko zdrowiu i życiu człowieka oraz groźby karalne.
Wyrok zaskarżył obrońca oskarżonego, wnosząc o uznanie Edwarda R. za winnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym i wymierzenia mu za tak zakwalifikowany czyn kary 10 lat pozbawienia wolności ewentualnie złagodzenia kary orzeczonej za zabójstwo i orzeczenie jej w wymiarze 10 lat.
Z orzeczeniem o karze nie zgodził się także prokurator, domagając się wymierzenia oskarżonemu kary dożywotniego pozbawienia wolności, bądź orzeczenia o możliwości jego warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 20 lat pozbawienia wolności.