W dniu 8 lutego 2017r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczący zabójstwa w dyskotece Wieprz-Pieprz” w Giżycku (sygn. akt II AKa 192/16).
W ocenie sądu odwoławczego sąd I instancji dokonał ustaleń faktycznych na podstawie całokształtu materiału dowodowego, który ocenił zgodnie z regułami i zasadami wskazanymi w przepisach postępowania karnego, a w pisemnych motywach wyroku wyjaśnił, którym dowodom i dlaczego dał wiarę, a którym i w jakim zakresie odmówił wiarygodności. W konsekwencji słusznie przyjął, że oskarżony działał z zamiarem ewentualnym zabójstwa. Zebrane dowody wykluczają możliwość zakwalifikowania działania oskarżonego jako czynu z art. 156 § 3 k.k., czego domagał się obrońca. Sprawca tego przestępstwa chce spowodować jedynie uszczerbek na zdrowiu ofiary, a skutek śmiertelny objęty jest nieumyślnością. W przedmiotowej sprawie oskarżony ciężkim taboretem zadał pokrzywdzonemu z wielką siłą cios w głowę. Rodzaj użytego narzędzia, siła ciosu (porównywalna do strzału z broni palnej) oraz skierowanie go w miejsce nieosłonięte i szczególnie wrażliwe dla życia człowieka spowodowało, że ofiara nie miał żadnych szans przeżycia. Za przyjęciem zamiaru zabójstwa przemawiają także wymienione przez Sąd Okręgowy elementy strony podmiotowej, jak przykładowo powody ataku, czy zachowanie oskarżonego po zadaniu ciosu.
Sędzia sprawozdawca podkreślił, że oskarżony jako młody i zdrowy człowiek, u którego nie stwierdzono choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, czy też innego zakłócenia czynności psychicznych, które ograniczałyby jego zdolność do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, w świetle ustalonych okoliczności co najmniej godził się na śmierć pokrzywdzonego.
Wymierzona mu za przypisany czyn kara 25 lat pozbawienia wolności, choć surowa i eliminująca go na długie lata ze społeczeństwa, jest sprawiedliwa i adekwatna do stopnia jego zawinienia i społecznej szkodliwości tego przestępstwa.
Wyrok jest prawomocny.