W dniu 23 marca 2017r. Sąd Apelacyjny wydał orzeczenie w sprawie dotyczącej śmierci mężczyzny przed lokalem „Siódemka” w Piszu (sygn. akt II AKa 16/17), dokonując zmiany wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie zarówno w zakresie kwalifikacji prawnej czynu, jak i w zakresie kary.
Sąd odwoławczy potwierdził, że ustalenia sądu I instancji co do przebiegu inkryminowanego zdarzenia, jak też dokonana ocena prawna zachowania oskarżonego jako działania przekraczającego granice obrony koniecznej, są prawidłowe. Jednocześnie uznał, że w świetle zgromadzonego materiału dowodowego nie można przypisać oskarżonemu zamiaru zabójstwa pokrzywdzonego, a jedynie spowodowania u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sędzia sprawozdawca podkreślił, że zarówno cechy osobowości oskarżonego wynikające z opinii biegłych, jak i jego zachowanie w trakcie zdarzenia wskazują, że nie dążył on do konfrontacji z agresywnym pokrzywdzonym, a wręcz chciał jej uniknąć. Nie miał też żadnego „interesu” w pozbawieniu pokrzywdzonego życia, zadał mu jeden cios nożem, zaraz potem wezwał pomoc. Nie sposób więc przyjąć, aby swoją świadomością obejmował skutek w postaci śmierci mężczyzny, co obligowało do zmiany kwalifikacji prawnej i przypisania oskarżonemu czynu z art. 156 § 3 k.k.
W konsekwencji niezbędne było wymierzenie na nowo kary za przypisany czyn. Mając na uwadze ustawowe zagrożenie przewidziane za tego rodzaju przestępstwo, ważąc stopień zawinienia oskarżonego, uwzględniając wszystkie okoliczności zdarzenia, w tym przyczynienie się ofiary do sprowokowania zajścia, a także wcześniejszą niekaralność oskarżonego oraz wyrażoną przez niego skruchę Sąd Apelacyjny orzekł wobec niego karę 4 lat pozbawienia wolności.
W pozostałym zakresie zaskarżonego orzeczenie utrzymano w mocy.
Wyrok jest prawomocny.