Pomoc w broszurach

Serdecznie zachęcamy do zapozania się z broszurami, przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które pomogą Państwu odnaleźć się w realiach sądowych. Do broszur zostały również załączone wzory pism, przydatnych w postępowaniu przed Sądem.

  1. Obywatel w postępowaniu cywilnym

Co to jest pozew i wniosek? Czym jest wartość przedmiotu sporu? W jakich przypadkach pozew lub wniosek wymaga szczególnej formy? Do którego sądu należy skierować sprawę? Jakie orzeczenia może wydać sąd cywilny? Jakie środki zaskarżenia przysługują od tych orzeczeń i jaki jest termin do ich wniesienia? Co powinna zawierać apelacja i zażalenie? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w nastepującej broszurze:

http://ms.gov.pl/Data/Files/_public/prawa_i_obowiazki/post_cyw/obywatel_w-post-cywilnym-calosc.pdf

 

  1. Obywatel w postępowaniu karnym

Czy istnieją dla oskarżonego wyjątki od zasady drogi sądowej? Czy ma on możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym? Na czym polega skazanie bez rozprawy? Co to jest tzw. rozprawa skrócona? Czym jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?  Na czym polega prawo do obrony? Pokrzywdzony jako oskarżyciel i powód cywilny. Jakie orzeczenia można zaskarżyć? Z jakich środków zaskarżenia oraz w jakich przypadkach i terminach można z nich korzystać? ? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w broszurze:

http://ms.gov.pl/Data/Files/_public/prawa_i_obowiazki/post_kar/obywatel-w-post-karnym-calosc.pdf

 

  1. Porzywdzony w postępowaniu karnym

Jaka jest rola pokrzywdzonego w procesie karnym? Jakie przysługują mu uprawnienia przed Policją, prokuratorem oraz sądem? Jak zachować przed organami wymiaru sprawiedliwosci? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w broszurze Informator dla pokrzywdzonego.

 

  1. Świadek przed sądem

Niniejszy poradnik "Będę świadkiem w sądzie" przygotowany został z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 10-15 lat, które mają wystąpić w rolach świadków w sprawach karnych.

 

  1. Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Kiedy można wnieść skargę, a kiedy wniosek do sądu administracyjnego? Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny? W jaki sposób i w jakim terminie można odwołać się od wyroku lub postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego? Czy można wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy? ? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w nastepującej broszurze:

http://ms.gov.pl/Data/Files/_public/prawa_i_obowiazki/post_sad/obywatel-w-post-sadowoadm-calosc.pdf

 

  1. Mediacje

Co to jest mediacja? Jakie są jej cele i zasady w postępowaniu cywilnym i karnym? Jak wygląda mediacja w sprawach gospodarczych, pracowniczych i rodzinnych? Jak przebiegają transgraniczne mediacje dwunarodowościowych rodzin? Jak wygląda sądownictwo polubowne? M.in. o tym można dowiedzieć się z  broszury .

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej....