Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku w sprawie mężczyzny, który w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, którą wspólnie z inną osobą kierował, zajmował się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy RP przez obcokrajowców.
Odnosząc się do zarzutów podniesionych w apelacji obrońcy oskarżonego, które okazały się być niezasadne, sędzia sprawozdawca wyjaśnił, że analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego bez żadnych wątpliwości potwierdza, że grupie osób zajmujących się nielegalnym „przerzutem” ludzi przez granicę można przypisać cechy zorganizowanej grupy przestępczej. Funkcjonowali oni według stałych i niezmiennych reguł, zgodnie z ustalonym podziałem ról, byli powiązani hierarchicznie. Sąd Okręgowy, w oparciu m.in. o zeznania świadków, których wartości dowodowej skarżący skutecznie nie zakwestionował, ustalił zarówno kierownictwo, jak i  skład personalny tej grupy oraz role i funkcje każdego z jej członków, w tym oskarżonego który był jednym z przywódców i organizatorów nielegalnego procederu.
Przekraczanie przez obcokrajowców granicy polskiej, pomimo braku granic wewnętrznych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, było niewątpliwie nielegalne. Brak kontroli wewnętrznej na granicach nie pozbawia tych państw prawa do kontroli i ochrony swoich granic. Osoby, których „przemyt” organizował oskarżony były zaś obywatelami państw trzecich, na terenie Unii Europejskiej przebywały nielegalnie, bez ważnych dokumentów.
Odnośnie wymierzonej oskarżonemu kary pozbawienia wolności, to zdaniem sądu odwoławczego jest ona sprawiedliwa i adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynów przypisanych oskarżonemu i stopnia jego zawinienia, uwzględnia cele zarówno prewencji szczególnej, jak i potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. W tym zakresie za niezasadny uznany został podniesiony przez obrońcę oskarżonego zarzut rażącej surowości orzeczonej kary, jak i sformułowany przez prokuratora zarzut jej rażącej łagodności.
Wyrok jest prawomocny.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. 14 kwiecień 2021 Bartosz Stankiewicz